8p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A friss makrogazdasági adatok után sem sokat változott az összkép: beragadt az infláció, és beragadt a gazdasági teljesítmény – írja legfrissebb elemzésében lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár.

Az ipari termelési mutatókban ugyan van trend – az viszont, sajnos, csökkenő. A feldolgozóipar alágainak többségében mérsékeltebb a termelés volumene a tavalyi első öt hónaphoz képest, különösen gyengén teljesít a villamos berendezés gyártása: ide tartozik az akku. Egészében az ipari termelés az év első öt hónapjában 4,1 százalékkal volt kisebb volt, mint az előző év azonos időszakában.

Az okokat már kitárgyalta a szakma. A nagy kérdés most már az, hogy az adottságainkhoz nem illő voluntarista ipari szakosodás nyomán kialakult iparszerkezettel a továbbiakban mit lehet kezdni. Még azt sem tudjuk, minek drukkoljunk: térjen-e vissza a kereslet a víz- és energiaigényes, környezeti kockázatok sorát rejtő ágazat termékei iránti? Ezzel javulnának a termelési, kiviteli (és behozatali) mutatók. Vagy minél előbb induljon meg a sikertelen iparosítási kampány leállítása, a reorganizációra való felkészülés? Az előbbi, a világkonjunktúra alakulása rajtunk kívül álló tényező. Abban nincs mód szuverén gazdaságpolitikai döntésre. Új fejezet nyitására pedig legalább a jövő tavasszal esedékes választásig várni kell, mint sok egyéb stratégiai kérdéssel.  

Mi van és mi lesz a lakossági fogyasztással? Annak szerény mértéke az uniós rangsor végére juttatta Magyarországot az utóbbi években, és felpiszkálta a szakmai közvéleményt is. A friss adatok most elfogadható növekedést mutatnak, legalább is első ránézésre: az idei első öt hónapban 2024 azonos időszakához képest a kiskereskedelem forgalom volumene 2,1 százalékkal emelkedett. A fogyasztási szint ezzel is elmarad a 2024. tavaszitól – de hát akkor még bővebben futotta költségvetési pénzből, támogató jegybanki kamatszint mellett.

Az utóbbi hónapokban mért növekedés tényének ellenére tovább zajlik a vita: ha a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által kimutatott átlagkereset növekedési üteme valóban erőteljesen meghaladja a hivatalos inflációs rátát, azaz eszerint erősen nő a reálkereset, akkor miként lehet az, és mit jelent, hogy csak az ütem felével emelkedik a hazai fogyasztás?! Külföldön fogyaszt többet az átlagmagyar? Vagy – ami inkább hihetőbb – a külföldi kereskedelmi csatornákra több kereslet terelődik? Nő a jövedelem, de óvatosabb, megtakarítóbb lett az átlagmagyar?

Az aggregált megtakarítási ráta valóban megemelkedett korábban, de a megtakarítás, pénzvagyon megoszlása igen egyenetlen minden társadalomban, nálunk is. A háztartások csaknem felének nincs semmi megtakarítása; akiknél pedig tekintélyes megtakarítások képződtek, például tőkejövedelem, vállalkozói nyereség, nem szükségszerűen költik el a növekményt, és amennyit fogyasztásra fordítanak, azt sem szükségszerűen itthon. Ezzel szemben az utóbbi hetekben meglódult a személyi hitelek felvétele: nekem ez inkább aggasztó jelzés, mint optimizmus forrása. Láttunk korábban súlyos társadalmi gondokat, amikor szabad felhasználású hitelekkel igyekeztek fenntartani fogyasztási szintet olyanok is, akiknek a családháztartási helyzete inkább óvatosságot indokolt volna.  

Vagy eleve gond van mind a jövedelem, mind a fogyasztás mérésével, az adatok értelmezhetőségével? Nő szépen az átlagkereset a KSH kimutatásaiban. A teljes állású („nyolcórás”) munkahelyeken szerzett jövedelem valóban fontos eleme a háztartások jövedelmének, és jelentős forrása a fizetőképes keresletnek. De nagy számban vannak nem teljes állásban foglalkoztattak. Sőt a munkát végzők egy része vállalkozónak minősül, náluk nem biztos, hogy szintén kilenc-tíz százalékos az adózott bevételnövekedés. Vannak tényleges vállalkozók százezres nagyságban – egy részük igen nehéz piaci körülmények között, egyfelől a költség- és adóemelések, másfelől a pangó kereslet harapófogójában szorulva. A vásárlóerő ötödét a nyugdíjasok adják – ők pedig a szokás szerint novemberig várhatnak a reálérték helyreállítására.

Nem tudjuk, minek drukkoljunk
Nem tudjuk, minek drukkoljunk
Fotó: Depositphotos

A háztartások bevételei között megtalálhatók tőkejövedelmek, vegyes jövedelmek, külföldi eredetű jövedelmek hazautalásai. Létezik tehát egy sor olyan tényező, amelynek alakulása kihathat a tényleges lakossági vásárlóerőre. Az pedig mozoghat másképp, mint a KSH által közzétett és a hírekben sokat szereplő átlagkereset, a maga mérési kérdőjeleivel.  

Vehetjük a külkereskedelmi adatokat, az építőipari számokat, a fuvarozási teljesítményt, a foglalkoztatási statisztikát, a hangulati adatokat, mint amilyen a lakossági bizalmi index vagy a cégek konjunktúra-indexei. Ezek alapján az látszik, hogy a pangó időszaknak ma még nemcsak, hogy nincs vége, de nem is mutatkozik jele nagy felpattanásnak. A csodás újraindulás, az évről évre beígért „most-már-tényleg-eljön-a-felemelkedés” még arrébb van.

Közvetve még a friss inflációs adat is a stagnálás folytatódását valószínűsíti. A júniusi átlagos fogyasztóiár-szint a KSH kosarán mérve 4,6 százalékkal haladta meg a 2024. júniusit: ez egy árnyalattal rosszabb a májusi adatnál (akkor 4,4 százalék volt az egy évre visszatekintő adat), de csak árnyalattal. Akár még jó hírnek is vehetnénk, hogy a júniusi átlag csak 0,1 százalékkal, azaz egy ezrelékkel haladta meg a májusit. A nyárelőn viszont a mezőgazdasági árszint csökkenni szokott, sokat javítva szezonális módon az élelemiszerárakon – ez most nem következett be.

Ami új, sajnos: évtizedek óta nem látott mértékben nyúlt bele a kormány az árakba, kamatokba, tarifákba, az árképzésbe. A kiskereskedelmi árrés hatósági maximalizálása nyomán a kijelölt termékeken a cégek egy része veszteséges működésre kényszerül: ez ellentétes a józan logikával, a gazdasági törvényszerűségekkel – és az EU normáival is, ami ok újabb kötelezettségszegési eljárás elindulására.

Amint a kormányzati intervenciót szülő politikai akarat egyszer csak megszűnik, az ilyen életidegen intervenciónak is vége lesz. Akkor pedig az éppen fennálló piaci viszonyok mellett helyreáll az üzleti árazás – kiszámítható módon egyszeri áremelkedési korrekcióval. Egyben a hivatalos fogyasztóiár-index relevánsabb képet ad majd a gazdasági konjunktúra tényleges állapotáról.

Ez még arrébb van, jelen aggodalmainkat azonban a mostani fogyasztóiár-indexek és egyéb statisztikai adatok is megerősítik. Az éves szinten négy és öt százalék közötti inflációs ütem a múltunkhoz képest nem sok, bár így is az uniós élmezőnybe juttat minket – csak éppen stagnálás körüli gazdaságra vonatkozik. Ahhoz viszont rendkívül nagy.

Hogy a második negyedévben a bruttó hazai termék miként alakult, annak első becslése heteken belül kiderül (a KSH július 30-án teszi közzé – a szerk.), ám a megismert tényadatok és a konjunktúra-felmérések szerint nem történt fordulat. Holott választások előtt már rutinszerűen be szokott indulni a nagy állami rásegítés.

Most is minden be van dobva, de annyi sehogy sem fog összejönni, mint 2021 második felétől a 2022 tavaszi választásokig. Négy éve más volt a világ kint, és más a gazdaság idebent. Amennyi hangulatjavító intézkedés eddig született (személyijövedelemadó-kedvezmények, a családiadó-kedvezmények, és legújabban a három százalékos kedvezményes kamatozású lakáshitel) csupa jó hír a középosztály számára. Persze bevételkiesés az államra nézve, ám a költségvetési teher zöme nem az idei évre nehezedik. Jövőre már jóval nagyobb az költségvetési egyenlegrontó hatása az adóoldali engedményeknek, és a hatás folyamatos növekedni fog. Hacsak egy új kormány nem szabja át a most nagyvonalúan bejelentett konstrukciókat – ám az komoly érdeksérelemmel járna, és csak pénzügyi szükséghelyzetben képzelhető el.

De képzelőerő az előttünk álló fél- és egy év gazdasági prognosztizálásához is kell.

Van egyfelől a kormányzati törekvés a lehetséges gazdaságélénkítő eszközök bevetésére, beleértve a szóbeli intervenciót: fantasztikus év lesz, sok jó hírük van, most már biztosan itt a fordulat. Van mellé egy lakonikus program (ha már korábban is bevált): folytatjuk. Miközben minden elemzés az mutatja ki, hogy az eddig követett gazdaságfejlesztést, kormányzati mechanizmust nem lehetséges sokáig folytatni. Az árrés-maximalizálás csak egyetlen részelem, de példázza, hogy az ilyen legfeljebb néhány hónapos beavatkozásként működtethető, anyagi vagy jogi okok miatt. Itt van a ’rezsicsökkentés’ fantázia nevű állami tarifaszabályozás, és egy sor hosszú távú állami elköteleződés nagyberuházások, külföldiekkel kötött megállapodások és ígéretek dolgában: ezek alól eltűnt a realitás, és a változtatás szükségessége nem kérdés, csak ez eljövetelének ideje és körülményei.

A túloldali erő a kártyáit a melléhez szorítja, hogy más ne pillanthasson bele a lapjaiba. Érhető hozzáállás, ismerve az ellenfél játékmorálját.

Így csak tippelgetni lehet a 2026 nyarától követett gazdaságpolitikai kurzusról. És az is tippelgetés tárgya, hogy addig kihúzza-e az államháztartás, annak külső finanszírozása, és mindaz, amiről tudjuk, hogy folytathatatlan. Az is tudja, sejti, akinek az tömör, bevált programja: folytatjuk.

A Benchmark rovat cikkei itt olvashatók el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Benchmark Bod Péter Ákos: Nem kell hivatalos pénz, ha van piaci kölcsön (drágán)
Bod Péter Ákos | 2025. június 25. 05:42
A magyar államháztartás évtizedek óta mindig deficites, 2020 után azonban különösen nagy az éves hiány. Mindez pedig felveti a finanszírozhatóság kérdését, különösen úgy, hogy a magyar állam kockázati megítélése egy vagy maximum kettő lépcsővel van csak feljebb a bóvli-kategóriánál.
Benchmark Bod Péter Ákos: Trump kupeckedési eljárásában egyre láthatóbb a minta
Bod Péter Ákos | 2025. május 30. 05:44
Lapunk állandó szerzője, a volt jegybankelnök legújabb cikkében arra keresi a választ, hogy miként reagálhat a világban zajló változásokra Európa. Bod Péter Ákos szerint Európa jól teszi, ha lehetőleg mérsékli kitettségét Amerikával szemben, de a Kínával való kapcsolatokban is javasolt a nagyfokú óvatosság, kockázatmérséklés.
Benchmark Bod Péter Ákos: Trump feszíti a húrt, ha elpattan, drága lesz
Bod Péter Ákos | 2025. május 16. 05:44
A legfrissebb amerikai inflációs adatok és a kínai vámtételek csökkentéséről szóló hírek átmeneti megnyugvást hoztak a pénzpiacokon, fellendítve a tőzsdei árfolyamokat is. A Fed azonban továbbra is kivár, miközben nő a politikai nyomás. Vajon meddig tartható ez az egyensúly? – teszi fel a kérdést Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke, a Klasszis Média állandó szerzője.
Benchmark Bod Péter Ákos: Németország visszatér az európai porondra – milyen erőnlétben?
Bod Péter Ákos | 2025. április 25. 05:42
Vajon mit kezd a Németország előtt álló feladatokkal a május elején felálló új kormány? Ez Magyarország számára – amelynek legfőbb exportpiaca az Európai Unió legerősebb gazdasága – is fontos kérdés. A koalíciós tárgyalások viszonylag gyors lebonyolítása nyomán immár látszódnak az új irányok – írja legfrissebb cikkében a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár.
Benchmark Bod Péter Ákos: Európai gazdasági és védelmi szuverenitás – esélyek a magyar gazdaságnak?
Bod Péter Ákos | 2025. április 18. 05:53
Trump győzelme, majd a vártnál, előrejelzettnél is protekcionistább, az elképzeltnél is drasztikusabb karakterű ügyintézése már a 2025. április 2-án meghirdetett vámakciója előtt kezdett megjelenni a reálfolyamatokban. Hatása bizonyos mértékben belejátszott az európai ipar, és benne a magyar feldolgozóipar év eleji gyengélkedésébe, különösen a járműgyártást érintő prognosztizálható változások miatt.
Benchmark Bod Péter Ákos: Papíron nyugalom, a kasszánál drágulás
Bod Péter Ákos | 2025. április 11. 05:47
Márciusban nem emelkedett a fogyasztói árak átlaga Magyarországon – közölte a KSH, ami alapján az infláció egy hónapra megállt. A „nulla változás” mögött csökkenő üzemanyagárak és stagnáló élelmiszerárak állnak, miközben több termékcsoport drágult. A hivatalos adatok és a lakossági érzékelés között egyre mélyebb a szakadék. Valóban ennyire megfékezték az árakat? Vagy csak a statisztika lett kedvezőbb? Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökének elemzése. 
Benchmark Soha ne fogadj Amerika ellen!
Barlai Róbert | 2025. április 6. 17:16
„Soha ne fogadj Amerika ellen” – mondta egykor Warren Buffett amerikai befektető. Igaz, van egy másik híres tőzsdei mondás is, a „never say never”, azaz „sose mondd, hogy sosem”. Lehet, most van az, hogy mégis Amerika ellen kell fogadni?
Benchmark Ez az igazság a magyar bérekről a jegybank korábbi elnöke szerint
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 19:29
Bár gyorsan nőnek a magyar bérek, az infláció és a gazdasági bizonytalanság miatt mérsékelt a reálbővülés.
Benchmark A forint tartós gyengítése hibás gyakorlat – megszólalt a volt jegybankelnök
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 09:46
Bod Péter Ákos szerint ideje szakítani azzal a gazdaságpolitikai gyakorlattal, amely a forint gyengítését versenyképességi eszköznek tekinti. A volt jegybankelnök szerint a térség valutái közül a forint lóg ki leginkább, és a tartós leértékelés csak fokozza az inflációt.
Benchmark Gavallér állam és gyenge verseny: áremelkedés plusz ütemcsökkenés
Bod Péter Ákos | 2025. március 21. 05:54
Az év eleji áremelkedések ismét az EU legmagasabb inflációs rátáját eredményezték Magyarországon, miközben a kormányzat sikerpropagandát folytatott. Az élelmiszerárak drágulása és a kiskereskedelmi árrés maximalizálása élénk társadalmi vitát váltott ki. Eközben az ipari és építőipari árak is emelkedtek, miközben a gazdaság stagnál. A háttérben strukturális problémák és versenytorzító tényezők is meghúzódhatnak. Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökének elemzése. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG