A Dimenzió Biztosító és a Gfk első alakalommal készítette el az 50+ Indexet, amely az 50 feletti generáció aktuális élethelyzetével, jövőképével kapcsolatos mutató. A felmérés szerint nem csak a saját és családjuk, hanem az ország helyzetét tekintve is borúlátóak az idős generáció tagjai. A 70 évesnél idősebbek kedvezőbb véleménnyel vannak mind a saját, mind az ország jelenlegi helyzetéről.
Rövidtávon az 50 felettiek fele a jelenleginél is rosszabb gazdasági helyzetet prognosztizál, míg a teljes lakosság esetében ez az arány 47 százalék. A munkanélküliség alakulását illetően kicsit pozitívabbnak látják a jövőt, mint a teljes felnőtt népesség (23% versus 21%). A negatív közérzet a saját és az ország helyzetének megítélésében annak köszönhető, hogy sokan reáljövedelmük csökkenésére számítanak. Javulást csak hosszútávon várnak, az 50 felettiek 39 százaléka szerint 5 év múlva jobb lesz az ország helyzete.
A Dimenzió Biztosító és a Gfk közös kutatásának eredményeként az 50+ Index értéke -21,2 pont lett. Ez az első alkalom, hogy elkészült az 50+ Index, ezért a jelenlegi érték a bázis, amelyhez a további hullámok értékeit viszonyítva, időbeli trendeket is felrajzolva lehet vizsgálni a változásokat.
Orosz András, a Dimenzió Biztosító ügyvezető igazgatója a kutatással kapcsolatban elmondta, hogy szeretnék folyamatosan kutatni és bemutatni ennek a korosztálynak a jelenlegi helyzetét és a jövővel kapcsolatos várakozásait, továbbá a rendelkezésre álló sok információt – a könnyű áttekinthetőség kedvéért – egy mutatószámba sűrítik.
Magyarországon 3,7 millió 50 feletti él, valamint az 50 feletti generáció súlya egyre nagyobb a társadalomban, és a nyugdíjrendszer változásai, valamint az életvitel változása miatt ez a generáció aktívabb életet él, mint elődei. Megtakarításait, pénzügyeit tudatosabban menedzseli, többet fogyaszt, többet költ magára.
Orosz András a kutatáshoz hozzáfűzte, hogy egyértelműen látszik, hogy az 50 felettiek legnagyobb félelmei az egészségi problémákkal és a megélhetési gondokkal kapcsolatosak. Létfontosságú, hogy ne csak a 20 évesek, de az 50 felettiek is rendelkezzenek megtakarítási tervvel a következő 20-30 évükre. A biztos tudás nélkül, hogy honnan tudom kiegészíteni a nyugdíjamat, miből fizetem például az ingatlanom fenntartási költségeit, a pénzügyi közérzet további biztos romlása jelezhető előre.
Az 50 feletti korosztály meglehetősen pesszimista a jövőt illetően, míg a teljes lakosság is csak kicsit derűsebben látja az egy évvel későbbi állapotot. Főleg a még dolgozó, aktív idősödők aggódnak a pénzügyi helyzetük miatt. Ennek oka, hogy tízből hatan a reáljövedelmük csökkenésére számítanak (az aktívak kétharmada), és csak az 50 felettiek hatoda bízik abban, hogy jövőre magasabb lesz a család jövedelme (az aktívak 13 százaléka).