Németország első alkalommal készül zérókupon kötvények értékesítésére. A zérókupon kötvények olyan speciális papírok, melyek kibocsátója nem fizet kamatot, hanem a futamidő lejártakor a névértéket törleszti.
A Lloyds Bank elemzője szerint a kamatok hiánya valószínűleg nem befolyásolja drasztikus mértékben a keresletet. A német szövetségi kormány így 5 milliárd euró értékben bocsát aukcióra két éves futamidejű zérókupon-kötvényt szerdán.
A németeknél nem féltik a pénzüket a befektetők
Németország most kihasználhatja, hogy a világ azon kevés országa közé tartozik, amelynek adósságpiaca stabil AAA besorolással rendelkezik. Ehhez pozitív külkereskedelmi mérleg és mérsékelt költségvetési deficit társul, így a befektetők kiemelt bizalmát élvezi.
Görögország válsága, esetleges kilépése az euróövezetből, a spanyol recesszió és a hozamok folyamatos emelkedése, az olasz bankok leminősítése és a romló olasz GDP előrejelzés mind a befektetők bizalmatlanságát növeli, és egyúttal a biztonságos(nak vélt) eszközök felé tereli a tőkét.
A befektetők annyira tartanak a tőkéjük elvesztésétől, hogy akár a kamatról is hajlandók lemondani, csak hogy biztonságban tudják pénzüket. Ezért irányult a figyelmük a magas besorolású, biztonságos német papírok irányába, mélypontra szorítva ezzel a hozamokat. Németország így szinte ingyen finanszírozhatja az államadósságát.
Negatív hozam?
Az európai adósságválság további mélyülése esetén negatívba is válthat a német állampapírok hozama. Ez nem példátlan, tavaly novemberben a rövid lejáratú német állampapírok hozama már járt a nulla alatt, de volt rá példa Svájcban és az Egyesült Államokban is.
Ezért ellenzi Németország a közös eurokötvényeket
Eközben tovább dúl a vita a közös eurókötvények körül. A közös kötvények drágítanák Németország államadósságának finanszírozását, mert csak magasabb hozammal lennének értékesíthetők, mint német államkötvények. Michael Meister, a CDU német konzervatív párt egyik politikusa szerint a közös kötvények csak uniós szintre emelnék az egyes országok adósságait, és csökkentenék az adós országok motivációit a fizetésre.
Forrás: Európai Tanács
Eközben faramuci belpolitikai jelenség van kibontakozóban Németországon beül. A német szövetségi államok épp azt szeretnék elérni Merkelnél, ami ellen ő az európai színtéren harcol. Szeretnék ugyanis a német állami kötvénykibocsátás ernyője alá a saját finanszírozásukat is bevonni.
A kockázatok szétterítése a szövetségi államok között kísértetiesen hasonlít az európai kötvény gondolatára. Németország nem szeretné vállalni a gyengébben teljesítő országok közös kötvénybe árazásának kockázatát, a szövetségi államok viszont épp a közös németországi kötvények bevezetéséhez köthetik a német parlamentben, hogy Merkel mellett szavazzanak többek között az eurókötvények ügyében. Merkel és a CDU többséget élvez ugyan az alsóházban, de az őt támogatókkal együtt is csak közelítik a szükséges kétharmadot. A felsőházban az ellenzék és a Zöld Párt van többségben.
A hétvégi G8 csúcstalálkozón Merkel az Obama-Hollande párossal találta szemben magát. Nyomás alá került Merkel megszorításokat hangsúlyozó politikája, a két vezető inkább a gazdasági fellendülés érdekében tett lépéseket tartana helyénvalónak. A vita folytatódik a mai informális EU-csúcson.