Több száz ukrán vonult utcára kedden, miután a parlament elfogadta azt a törvényt, amely bírálói szerint aláássa a kulcsfontosságú korrupcióellenes intézmények függetlenségét az országban. Volodimir Zelenszkij elnök a tüntetések ellenére még aznap este aláírta a jogszabályt, amely fokozott ellenőrzést biztosít hivatalának e szervek működése fölött – írja a Politico. Mindeközben az ukrán és orosz tárgyalók ma, szerdán Törökországban ülnek le először két hónap után, hogy újra próbálkozzanak a békés megoldással.
Fotó: X/@OzKaterji
A törvényt eredetileg Zelenszkij Nép Szolgája pártjának több képviselője javasolta azzal a céllal, hogy megváltoztassák Ukrajna büntető törvénykönyvét a hadiállapot ideje alatti előzetes nyomozásokkal kapcsolatban. Az utolsó pillanatban azonban a korrupcióellenes szervezeteket célzó módosításokat tettek, amelyeket a parlament meg is szavazott.
Oroszország 2022-es inváziója óta ez volt az első nagyobb tüntetés a hadiállapot alatt.
A demonstrálók felháborodásukat az elnöki hivatalra összpontosították. A tiltakozók Zelenszkijt hibáztatják a „felháborító” változtatásokért, amelyek szerintük gyengítik az átláthatóságot és a jogállamiságot. „Szégyen, szégyen!” skandálták, és az elnök vétóját követelték a törvény ellen. A Kyiv Independent szerint tüntetések voltak még Lembergben (Lviv), Odesszában és Dnyipróban.
„Gyakorlatilag két intézményt – a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatalt (NABU) és a Speciális Korrupcióellenes Ügyészséget (SAP) – tették (az elnök által kinevezett főügyész) alárendeltségbe” – mondta Szemen Krivonosz, a NABU vezetője a helyi média szerint, és arra kérte az elnököt, hogy ne írja alá a törvényt. Krivonosz szerint ez veszélyezteti Ukrajna tervezett csatlakozását az Európai Unióhoz – idézi a Spiegel.
A NABU-t és a SAP-ot 2015-ben hozták létre, garantált vádemelési függetlenséggel. Ez az EU-integráció egyik kulcsfontosságú követelése volt – tette hozzá Krivonosz.
„Ez a döntés gyakorlatilag megakadályozná az Európai Unióba való integrációnkat, mivel a korrupció elleni hatékony küzdelem kulcsfontosságú feltétel volt. És dicséretet kaptunk a NABU és a SAP munkájáért” – mondta Tetiana Sevcsuk, Ukrajna legfőbb felügyeleti szervezetének, a Korrupcióellenes Akcióközpontnak az ügyvédje a Politiconak.
Fotó: X/@IrynaVoichuk
Bár Ukrajnában sokan vitatják a NABU hatékonyságát, Sevcsuk szerint a parlamenti képviselők, bírák és tisztviselők ellen felhozott tucatnyi vád bizonyítja, hogy a szervezet teszi a dolgát. „Azokért jöttek, akik korábban érinthetetlenek voltak” – tette hozzá.
Hétfőn jelentették be, hogy állambiztonsági szolgálat razziát tartott a NABU-nál, és két magas rangú tisztviselőt tartóztatott le az orosz kémek elleni nagyszabású akció részeként. Az akció bírálói azonban azzal érvelnek, hogy az ügynökök elleni bizonyítékok homályosak, és a letartóztatások csak ürügyként szolgáltak a független ügynökségek aláásására.
Zelenszkij kiáll maga mellett
„Beszéltem Szemen Krivonosz NABU igazgatóval, Olekszandr Klimenko, az SAPO ügyészével, Ruszlan Kravcsenko főügyésszel és Vaszil Maliuk, az Ukrán Biztonsági Szolgálat vezetőjével. Különböző kihívásokról beszélgettünk, mindegyikről” – írja az elnök honlapján.
A korrupcióellenes infrastruktúra működni fog, csak orosz befolyás nélkül – ettől meg kell tisztítani – érvel Zelenszkij
„És igazságosabbnak kell lennie. Természetesen a NABU és a SAPO működni fog. És fontos, hogy a főügyész eltökélt legyen abban, hogy Ukrajnában valóban biztosított legyen a törvényt megszegők megbüntetésének elkerülhetetlensége. Erre van igazán szüksége Ukrajnának. A szunnyadó ügyeket ki kell vizsgálni. Évek óta az Ukrajnából elmenekült tisztviselők valamilyen okból alkalmilag külföldön élnek – nagyon jó országokban és jogi következmények nélkül –, és ez nem normális. Nincs racionális magyarázat arra, hogy miért „lógnak” évek óta milliárdos értékű büntetőeljárások” – írja az elnök.
„És nincs magyarázat arra, hogy az oroszok miért juthatnak még mindig hozzá a szükséges információkhoz. Fontos – oroszok nélkül. Fontos –, hogy elkerülhetetlen legyen a büntetés, és hogy a társadalom ezt valóban lássa” – foglalja össze Zelenszkij.
Európa aggódik a korrupcióellenes hatóságok reformja miatt
Ukrajna új korrupcióellenes törvénye súlyosan alááshatja az ország háborús erőfeszítéseinek nemzetközi támogatását, ráadásul éppen akkor, amikor Kijevnek minden partnere támogatására szüksége lenne. A Volodimir Zelenszkij által aláírt reform jelentősen megerősíti az elnöki hivatal ellenőrzését a kulcsfontosságú korrupcióellenes szervek felett – ami megrökönyödést keltett Ukrajna legelkötelezettebb európai szövetségesei körében is – foglalja össze a Politico.
A német külügyminisztérium bírálta a lépést, kiemelve, hogy a korrupcióellenes intézmények függetlensége eddig az ukrán reformfolyamat sarokköve volt. Az Európai Bizottság kedden sorban adta ki aggodalmát tükröző nyilatkozatait. Egy szóvivő a brüsszeli sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: „Aggódunk, és szorosan nyomon követjük a fejleményeket.”
Fotó: X/@MartaKosEU
Marta Kos bővítési biztos ennél is élesebben fogalmazott, amikor komoly visszalépésnek nevezte a NABU függetlenségét védő garanciák lebontását. Szerinte az olyan intézmények, mint a NABU és a SAPO, elengedhetetlenek Ukrajna EU-integrációs útján. „A jogállamiság továbbra is az uniós csatlakozási tárgyalások középpontjában áll” – tette hozzá, miután „őszinte” megbeszéléseket folytatott Julija Szviridenkóval, Ukrajna EU-integrációs vezetőjével. Kos az X-en azt írta: „Továbbra is együttműködünk Ukrajnával a szükséges reformok végrehajtása érdekében.”
Brüsszel nyilvános bírálata rendkívül szokatlan Ukrajna esetében. Putyin 2022-es inváziója óta nem volt példa arra, hogy ennyi uniós tagállam ilyen nyíltan kritizálja Kijevet.
A törvény elfogadásának időzítése sem szerencsés. Washingtonban egyre erősebb a politikai akarat az Oroszország elleni szankciók szigorítására, Donald Trump pedig új határidőt szabott Putyinnak egy béketerv kidolgozására, miközben további amerikai fegyverszállítmányokat engedélyeztek Ukrajnának.
Orbán Viktor mosolyoghat, felkészül Donald Trump
A fejlemény kellemetlen helyzetbe hozza Kijev szövetségeseit. Az irónia, hogy éppen Orbán Viktor – aki rendszeresen bírálatot kap az EU-s jogállamisági normák megsértése miatt – volt eddig az ukrán csatlakozási tárgyalások legfőbb akadályozója. Most, az új törvény fényében, Brüsszel nem kis részben Kijev lépései miatt kerül védelmi pozícióba.
Andrius Kubilius, az Európai Parlament védelmi biztosa épp kedden járt Washingtonban, ahol Lindsey Graham szenátorral – a Moszkva elleni szankciós tervezet egyik fő szerzőjével – tárgyalt, és az amerikai támogatás növelését sürgette. Aztán berobbant a korrupcióellenes reform híre.
„Egy háborúban a nemzet és vezetése közötti bizalom fontosabb, mint a modern fegyverek” – írta Kubilius az X-en. „Nehéz kiépíteni, még nehezebb megtartani – de egyetlen rossz döntés is elég, hogy elvesszen. Az átláthatóság és az őszinte európai párbeszéd az egyetlen út a bizalom helyreállításához.”
Az orosz állami média máris élvezettel tálalja a kijevi tüntetéseket és a nyugati kritikákat.