![]() |
Mario Draghi EKB-elnök és Alekszisz Ciprasz a keddi EU-csúcson. Fotó: Európai Bizottság |
Vasárnap összeül az Európai Unió állam- illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács, és az a nap a végső határidő arra, hogy sikerüljön tető alá hozni a megállapodást Görögországgal - közölte az eurózóna tagállami vezetőinek kedd esti csúcstalálkozóját követően Donald Tusk, a tanácskozás elnöke.
Európa felkészült a görögök távozására
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke azt közölte: erőteljesen ellenzi Görögország kilépését az eurózónából, de ha a görög kormány nem teszi meg, amit meg kell tennie, akkor nem fogja tudni megakadályozni azt. "A bizottság mindenre felkészült. Részletesen kidolgozott forgatókönyvünk van a Grexitre" - jelentette ki most először a bizottság elnöke.
"A rideg valóság az, hogy mindössze öt nap van arra, hogy sikerüljön megtalálni a végső megoldást. Eddig kerültem a határidő kifejezést, de most hangosan és világosan ki kell mondanom, hogy a végső határidő ezen a héten lejár" - mondta Donald Tusk.
Tusk 5 pontja vs. a Privátbankár.hu 1 pontja
A politikus öt pontban foglalta össze, hogy miben állapodtak meg az euróországok csúcstalálkozóján.
1. Rögzítették, hogy a súlyos görögországi helyzet megvitatása volt a cél, s jelezték, hogy az euróövezeti hatóságok minden szükséges lépésre készek, hogy az eurózóna egészének pénzügyi stabilitását szavatolják.
2. A görög miniszterelnök vállalta, hogy az Európai Stabilitási Mechanizmus jogi keretein belül, szigorú gazdaságpolitikai feltételekhez kötötten írásban fog támogatásért folyamodni.
3. Meg kell vizsgálni, hogy a fennálló kötelezettségek és a közösségi szabályok alapján meg lehet-e teremteni az alapot a szükséges megállapodáshoz.
4. Megállapodtak abban is, hogy a görög kormány legkésőbb csütörtökre részletes és átfogó reformtervet készít, amelyet az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap - kiértékel és az eurózóna pénzügyminiszterei elé terjeszt.
5. Vasárnapra összehívják a 28 EU-tagállam állam- és kormányfőjének csúcstalálkozóját. Tusk elmondta, hogy az unió egészére vonatkozó következményeket tisztázni kell. Juncker rámutatott, hogy nem volna tisztességes kizárni az egyeztetésekből azokat az országokat, amelyek nem vezették be a közös valutát.
A Privátbankár.hu egy pontban foglalja össze a találkozó "eredményeit":
1. Vasárnap újra találkoznak.
Ciprasz szerint remek eszmecsere volt, a többiek inkább nyaraltak volna
A héten még csordogál a pénz a görög bankokba Francois Hollande francia kormányfő közölte: az Európai Központi Bank vasárnapig tovább biztosítja a görög bankok likviditását. |
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök a csúcstalálkozó után újságírók előtt úgy vélekedett, hogy a hét végéig meg kell találni a végső kiutat a görög adósságválságból. Az athéni kormány vezetője pozitívan értékelte a keddi eszmecserét. Azt állította, hogy a görög fél társadalmilag igazságos és egyben gazdaságilag életképes megoldási javaslatot dolgozott ki.
Ehhez képest több pénzügyminiszter is azt közölte: bár az új görög pénzügyminiszter szép prezentációt tartott a jelenlegi helyzetről, semmi konkrétat nem tudott mondani a megoldási javaslatokról. Többek szerint ezért a találkozóért kár volt megszakítani a szabadságot.
Lesz esetleg egy szalmaszál - de minek?
Káosz lesz? A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői kedd éjjel összeállított helyzetértékelésükben közölték, hogy most már 60 százalék körüli esélyt látnak a Grexitre, vagyis Görögország távozására az euróövezetből, és véleményük szerint ez "kaotikus körülmények közepette" megy majd végbe. |
Görögország arra kéri euróövezeti partnereit, hogy júliusi fizetési kötelezettségeinek teljesítése érdekében találjanak egy átmeneti megoldást, miközben igyekeznek hosszú távú megállapodásra jutni - közölte egy görög kormányzati tisztségviselő. A Reuters hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó görög illetékes annyit mondott, a görög javaslat értelmében megállapodást kötnének a hónap végéig tartó időszakra, hogy ez alatt a rövid idő alatt előkészítsenek egy nagyszabású, fenntartható megállapodást.
A legnagyobb euróövezeti hitelezőnek számító Németország kancellárja nem zárta ki rövid távú, áthidaló jellegű pénzügyi eszközök alkalmazását arra az esetre, ha a görög reformjavaslatokat kielégítőnek minősítik, és a görög fél időben meg is teszi a megfelelő lépéseket. Francois Hollande francia köztársasági elnök is sajtótájékoztatót tartott, és szintén szólt Görögország feltételekhez kötött rövid távú pénzügyi megsegítésének a lehetőségéről.
Londoni elemzők szerint még mindig megtalálhatják a módját valamiféle egyezségnek, ám egy olyan rövid távú megállapodás, amely nem tartalmaz igen nagymértékű adósságkönnyítést, valószínűleg csak arra lenne jó, hogy az elkerülhetetlent halogassa még egy kis ideig. Mindeközben a görög gazdasági és költségvetési helyzet folyamatosan tovább romlana, és az euróövezeti döntéshozók még több időt és energiát ölnének egy mind reménytelenebbnek tűnő ügybe - fogalmaznak a Capital Economics londoni elemzői.
Lehet, hogy el kéne engedni az adósságot inkább?
"Az újabb katasztrófa" elkerülése érdekében a görög adósság átütemezésére és egy jelentős részének elengedésére szólította fel Angela Merkelt egy nyílt levélben Thomas Piketty, Jeffrey Sachs és három másik ismert közgazdász. Részletek >>