1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több "bankos téma" is lesz ma az Országgyűlés programjában, az új házszabályt kihasználva bankokat államosítana Matolcsy György, aki így átveheti a exporthitelek feletti irányítást az MFB-től. Az MFB közben közel került hozzá, hogy kivásárolja a német tulajdonost a Takarékbankból. És szó lesz ma az MNB-ről is.

Az MFB helyét Matolcsy veszi át

Több "bankos téma" is lesz ma az Országgyűlés programjában. A kormány először él azzal a házszabály-módosítással, melynek keretében kivételesem sürgős eljárásban akár 2 nap alatt is el lehet fogadtatni egy törvényt. A premier pedig Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter nevéhez fűződik majd, akár szimbolikus jelentőséggel is bírhat, hogy épp pénzintézetek "államosításával" teszteli az új parlamenti eljárást a kormánytöbbség.

Matolcs úr, Ön kinél bankol?



A Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank) és a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (Mehib) feletti tulajdonosi jogok gyakorlásával összefüggő egyes törvények módosítását fogja kezdeményezni ugyanis Matolcsy György, a pénzintézetek felett kizárólag az állam rendelkezhet majd ezután, a tulajdonosi jogok gyakorlása a pedig a nemzetgazdasági miniszter feladata lesz.

Az Eximbank eddig is állami tulajdonban volt tulajdonképp, de más "szerkezetben". A bank 75%-ban az MFB, 25%-ban az állam tulajdonában állt eddig, de az állam részéről a tulajdonosi jogokat szintén az MFB gyakorolta, mely a fejlesztési tárca élére tavaly decemberben kinevezett Németh Lászlóné munkahelye volt. A bank eddig az MFB-csoport tagjaként működött.

Az Eximbankot a Mehibbel együtt azért hozták létre 1994-ben, hogy "segítse elő a magyar áruk és szolgáltatások külpiacokon történő értékesítését". A két pénzintézet tehát együttesen látja el az exporthitel ügynökségi funkciókat. Most a külgazdaságért is felelős tárcavezetőhöz kerül mindkét cég.

A Parlament ma a sürgősségi eljárásról dönt, holnap viszont már el is fogadhatják a javaslatot.

Bankot akar az állam

Közben nem tétlenkedik az MFB-csoport sem, a Népszabadság arról ír, célegyenesbe értek a tárgyalások a Takarékbank német többségi tulajdonosával, a DZ Bank hajlandó megválni 38,5%-os részesedésétől.

A devizahitelesek megmentése kapcsán - főleg ami az önkormányzatok és a vállaltok tehermentesítését illeti - Matolcsy György már tavaly ősszel felvetette egy vele készült interjúban, hogy egy alternatív pénzügyi rendszert kellene kidolgozni, melynek keretén belül az állam bankalapításba is foghat. A gazdasági kormányzat amúgy nehezményezte, hogy a hazai bankszektor tulajdonosi körében kevés a magyar szereplő. Később arról szivárogtak ki hírek, hogy az állam Demján Sándor bankjával, a Gránit Bankkal "szemezik", a Privátbankárnak több forrás is megerősítette, hogy volt egy nagy befektető, aki érdeklődött a bank iránt. Nehéz elképzelni, hogy az államon kívül most bármilyen más piaci, akár külföldi szereplő is szóba jöhetne.

Az állami szerepvállalás megerősítése a hitelezés megindítása miatt lehet fontos a kormánynak, mely a gazdasági növekedés beindításán fáradozik, bár a Széll Kálmán Terv 2.0 bejelentésével tulajdonképpen beismerte, a korábbi prognózisok nagyon is optimistának bizonyultak. Sőt, az állampapír-értékesítésben is fontos szerep hárulhat a Takarékbankra.

Nem maradunk MNB-sztori nélkül sem

A költségvetési bizottság 9-kor kezdődő ülésén napirendre tűzik az MNB-törvény módosításait, az ahhoz kapcsolódó alkotmány-módosítással együtt (a bizottság elfogadta a módosításokat, azok így általános vitára bocsáthatók). A módosítás az IMF-tárgyalások miatt fontos, de ebben az esetben a kormány nem élt azzal a lehetőséggel, hogy sürgősen járjon el a T. Ház, mint az Eximbank ügyében.

Ezek a változtatások még nem tartalmazzák az EKB ajánlásit, melyek minden bizonnyal szükségesek lesznek ahhoz, hogy Magyarország sikeresen lezárhassa a készenléti hitelkeretről folyó tárgyalásokat az IMF-fel. Mivel a hitelkerethez - az eddigi EU-tagoknak nyújtott IMF-hitelprogramokhoz hasonlóan - az EU is hozzáteszi majd a maga részét, így a végső megállapodást nemcsak a Valutaalappal kell elfogadtatni, hanem az Európai Bizottsággal és az EKB-val is. A most benyújtott módosítások lényege, hogy a monetáris tanács ülésein a kormány képviselője ezután nem vesz részt, valamint megszüntetik annak lehetőségét, hogy a jegybank összevonható legyen a pénzügyi felügyelettel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Lízingpiac: az autóknál kitart a lendület, de a kulcságazat gyengélkedik
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 12:54
Jól alakultak a magyar lízingpiac első negyedéves eredményei, de kettősség is látható.
Pénzügyi szektor Felpörgött a lakossági hitelezés az Ersténél
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 12:14
Újra beindult a lakossági hitelezés az Ersténél. Az első negyedévben lakáshitelből az előző év azonos időszakához képest a két és félszeresére nőtt az újonnan kihelyezett hitelek állománya. 
Pénzügyi szektor Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 10:28
Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra sem akarnak adót fizetni a kisbefektetők.
Pénzügyi szektor Nem hisz a szemének, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 07:29
Kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben: 0,2 százalékkal gyengült a forint az euró és a dollár ellenében, szinte változatlanul áll a svájci frankkal szemben.
Pénzügyi szektor Kiderült, mire számít az Erste
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 10:25
A hitelállomány stagnálása mellett a betéteknél növekedést ért el az Erste Csoport. 
Pénzügyi szektor Huszonnégymilliárd forint osztalékot fizet az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 16:47
Rendkívül sikeresnek tartja első évét a társaság.
Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG