Konzultációt kezdeménynek a sörgyártók a döntéshozókkal annak érdekében, hogy felvázolják a januártól tervezett 10 százalékos jövedéki adó emelés negatív következményeit. „Számokkal is be tudjuk bizonyítani a kormánynak, hogy nem éri majd el a várt jövedéki-és forgalmi adó bevételeket. Az adóemelést ugyanis a gyártók kénytelenek lesznek áthárítani a fogyasztókra. A drágulás pedig a fogyasztás visszaeséséhez vezet” – mondta a Világgazdaságnak Csíkné Kovács Klára.
A Magyar Sörgyártók Szövetségének elnöke a lapnak elmondta: nem értik a kormány időzítését sem, hiszen a hazai sörpiac öt évig tartó mélyrepülése éppen most látszik megfordulni. Tavaly ugyanis már 3,8 százalékkal bővült az értékesítés. Csíkné szerint a jövedéki adó emelése újra „agyonvágná” az iparágat.
Így emelné a jövedéki adót a kormány
"Az a kormány, amelyik emeli a sör árát, rövidesen megbukik." (Svejk, a derék katona) |
A kormány kedden nyújtotta be az egészségügy többletforráshoz juttatása érdekében szükséges törvényjavaslatokat, ezen belül emelik egyes termékek jövedéki adóját. A törvényjavaslat az alkoholok, a dohánygyártmányok és az LPG (autógáz) üzemanyag adómértékének emelését irányozza elő.
Az LPG adómértékét 2013. január 1-től 50 százalékkal, majd 2013. május 1-jétől újabb 50 százalékkal növelnék.
A törvényjavaslat értelmében 15 százalékkal emelkedne az alkoholtermékek jövedéki adómértéke. A sör jövedéki adómértékét 10 százalékkal, a pezsgőét és a köztes alkoholtermékekét szintén 10 százalékkal emelnék.
Két lépcsőben, 2013. január 1-jétől és 2013. május 1-jétől emelkedne a cigaretta és a fogyasztási dohány minimumadója, valamint a cigaretta tételes adója. Emellett kiterjesztenék a chipsadót újabb termékekre is - az érintett gyártók ugyanis a termékek összetételének változtatásával bújtak ki a sarc alól, így az ebből tervezett éves bevétel nem teljesülne.