A civil szervezetek – köztük a Levegő Munkacsoport – levelükben rámutattak, hogy rendkívül igazságtalan a jelenlegi helyzet, hiszen egyes tagországok, kihasználva a földrajzi helyzetüket, alacsonyan tartják a gázolaj adóját, hogy minél többen náluk tankoljanak. Az emiatti üzemanyag-turizmus azonban jelentős bevételtől fosztja meg a szomszédos államokat.
A gázolaj uniós adóminimumának emelése elősegítené, hogy a tagországok kis költséggel növeljék az állami bevételeiket, gyorsítsák a gazdasági kibontakozást, javítsák külkereskedelmi mérlegüket és az energiahatékonyságot, csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátását, valamint költséghatékony módon ösztönözzék a megújuló energiák hasznosítását. Az Európa 2020 stratégia helyesen hangsúlyozza az ésszerű adóztatás fontosságát, és ennek jelentős részét képezi az energiaadó.
Magyarországon a gázolaj adója jóval meghaladja a jelenlegi minimumszintet, emiatt a hazánkon áthaladó kamionok, buszok és személygépkocsik inkább máshol tankolnak. Az uniós adóminimum emelése esetén ez a helyzet az ország számára kedvezően változna: a hazai lakosság terhelése nélkül növekednének az adóbevételeink - érvelt a Levegő Munkacsoport.