Körtvélyessy László a a Világgazdaságnak adott interjúban elmondta: a multiplikátor hatásokat figyelembe véve ez 0,2 százalékkal növeli a GDP-t. Ha pedig a SZÉP kártya segítségével sikerül népszerűsíteni a készpénzmentes fizetést, akkor nemzetgazdasági szinten évi százmilliárd forintot takaríthatunk meg véli a miniszteri biztos.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az elektronikus utalványkártya már ebben az évben tízmilliárd forintos pótlólagos keresletet hozhat a belföldi turizmusba. A munkáltatók az első negyedévben 10,5 milliárd forint cafeteriát utaltak az elektronikus utalványkártyára. Április 15-től már minden, a rendszerhez csatlakozott bank POS terminálján elfogadják a SZÉP Kártyákat. Részletek >> |
Szerinte a korábbi cafeteriarendszeren azért kellett mindenképpen változtatni, mert már a bért helyettesítette, így kizárólag az adó kikerülését szolgálta. A rendszer átalakításával a kormány világossá szerette volna tenni, hogy az állam akkor ad támogatást valamire, ha az a közösség fejlődését szolgálja. Ezt úgy teheti, hogy a kedvezményesen adott utalványokat olyan területeken engedi elkölteni – leginkább a belföldi turizmusban –, ahol azok a gazdaság fejlődését szolgálják - mondta Körtvélyessy a Világgazdaságnak, aki szerint fontos cél volt az is, hogy a rendszert olcsóbbá és hatékonyabbá tegyék.
Jelenleg 15 ezer elfogadóhelyen használható a SZÉP kártya, ellenben például csak a Sodexo melegétel-utalványt több mint 40 ezer helyen fogadják el. A miniszteri biztos szerint azonban nagyon gyorsan eljöhet az idő, amikor egy világvégi kisvendéglőben is lehet majd SZÉP kártyával fizetni. Úgy vélte, nem volt szükséges kormányrendeletben előírni a három kibocsátó banknak, hogy mikorra kell átjárhatóvá tenniük az elfogadást. "Ha indulási feltételként szabjuk a közös POS-elfogadást, akkor ma sem lenne egyetlen SZÉP kártyája senkinek" - mondta.