Az új különadó a Magyarországon energetikával foglalkozó néhány száz cégre terjedne ki a pénzügyminiszter szerint, s mértékét úgy kellene megállapítani, hogy ne fogja vissza a beruházásokat, ne legyen árnövelő hatású, s ne torzítsa a piacot. A pénzügyminiszter azt reméli, hogy a fuvarozókkal a megállapodás még a a Robin Hood-adóról szóló döntés előtt megszületik. A kormány a jövedéki adó mérséklését célzó kérésére még a nyári szabadságok megkezdése előtt válaszra számít Brüsszelből. Az élelmiszerárak áfacsökkentéssel való kompenzálására Veres János nem lát lehetőséget.
A magyar szabályozás az úgynevezett Robin Hood-adó kérdésben már megelőzte az európai gyakorlatot: bányajáradék és extra bányajáradék címen a Mol már évek óta az európai átlag többszörösét fizeti a hazai gáztermelés után - közölte Somlyai Dóra, a Mol magyarországi kommunikációs vezető az MTI érdeklődésére pénteken.
A Mol szerint ez példátlan mind a nagyságrend tekintetében, mind a logikáját illetően is, hiszen árfüggő, az árak növekedésével automatikusan emelkedik a bányajáradék, elvonva ezáltal a többletbevétel szinte teljes mértékét.
A Mol tájékoztatása szerint az általuk fizetett bányajáradék 2007-ben mintegy 100 milliárd forint volt, amelyből 66 milliárd forintot a gázár kompenzációs kasszába kell befizetniük. A magyar olajtársaság közlése szerint a Mol által fizetett bányajáradék-kulcs a legmagasabb Európában, mintegy tízszerese annak, amit például az OMV fizet Romániában a két és félszer nagyobb termelése után.
Gyurcsány is Robin Hooddal kokettál
Sólyom: Összefogás nélkül nincs kiút
Adózunk, mint a katonatiszt -sínen van a büdzsé
Távfűtése van? Ősszel jön a segítség
MTI