A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) ma nyújtja be az Országgyűlésnek az adótörvények módosításáról szóló javaslatot, ezzel véget vet az eddigi találgatásoknak és egyúttal cáfolja a sajtóban megjelent eddigi téves információkat.
„Harmincszázalékos baleseti adót vetne ki a kormány” címmel tett közzé híradást az adótörvények módosításáról egy magyarországi internetes hírportál. A cikk minisztériumi munkaanyagra hivatkozik, azonban több ponton tévedéseket tartalmaz - az NGM közleménye szerint.
Az NGM cáfolja, hogy a kormány a népegészségügyi termékadót ráterheli a kávéra, ezt korábban már más hírportál is megszellőztette. Azt uganakkor elismerik, hogy az ízesített sörök és alkoholos frissítők esetén egységesen 20 Ft/liter népegészségügyi termékadó mértékre tesz javaslatot kormány, ebben tehát nem volt tévedés.
A személyi jövedelemadó és a járulékok szabályainak változása miatti esetleges nettó bércsökkenés ellentételezése érdekében a kormány kompenzációs rendszert alakít ki. A kompenzáció részletei már kidolgozásra kerültek, ezeket mind a munkaadók, mind a munkavállalók érdekképviseleti szerveivel egyezteti a kormány. A nettó bér mértékére hatással lévő törvénymódosítások csak 2012. január 1-jén lépnek hatályba, így a kormány a kompenzáció alapos előkészítésére fekteti a hangsúlyt, a szükséges jogszabályok kellő időben el lesznek fogadva - ahogy ezt reggeli cikkünkben mi is írtuk.
Baleseti adó - nincs nagy mellélövés?
A baleseti adó esetében arra a türelmi időszakra, ameddig a biztosító szolgáltatása fennáll, de a biztosított elmulasztja a díj és az adó megfizetését (a biztosítás díj-nemfizetés miatt megszűnik) a beszedés kockázata nem a biztosítót terheli - a szaktárca ezeket az értesüléseket cáfolja.
Mivel a baleseti adó a biztosítási díj százalékában kerül meghatározásra, így egyértelműen figyelembe vételre kerül a biztosítottal kapcsolatos kockázat, beleértve a baleset által okozott egészségügyi kockázatot is - hogy miként, arra továbbra sem tér ki az NGM.
Az NGM továbbá azt írja, hogy a biztosítói piac szereplőinek első visszajelzései alapján az adó befolyással lesz az árakra, így feltehető, hogy a kialakuló árverseny miatt részben a biztosítók viselik majd annak terhét. Ez ügyben kerestük a Magyar Biztosítók Szövetségét, akik nem hallottak még az NGM reagálásáról. Arról nem sikerült információt szereznünk egyelőre, hogy a szaktárca milyen visszajelzésekre alapozva írta, hogy az adó egy részét majd magukra vállalják a biztosítók. Az oldalunknak nyilatkozó alkuszok illetve biztosítási szakemberek szerint ez ugyanis nehezen elképzelhető. Ha "be is nyelik" az adó egy részét a szektor szereplői az árverseny miatt, melyet az újabb plusz adó biztosan újra kiélez, az nem lesz jelentős, ellenben az áremelkedéssel. Bár azt nem tudni, hogy a kgfb-díjak pontosan hány százaláka lesz az adó, a 30% nem lehet nagy mellélövés. A MABISZ júniusi statisztikái szerint a kötelezőkből származó díjbevétel összesen 98 milliárd forintot tett ki, ha a kormány 27 milliárdot akar ebből az adóból látni - márpedig az országvédelmi költségvetés szerint ennyit - akkor 30% körül kell lennie a kulcsnak.
Az NGM közleménye szerint az ingatlanszerzéshez kapcsolódó illeték kiszabása érdekében nem a szerződés hozzá való beérkezésétől (mint ahogy a cikk tévesen tartalmazza), hanem - a javaslat szerint - az ingatlan-nyilvántartási eljárás befejezését követő nyolc napon belül értesíti a földhivatal az adóhatóságot.
Privátbankár - Zsiborás Gergő