A kormánypárti politikusok hétfőn nyújtották be zárószavazás előtti módosító indítványaikat az államháztartás stabilitását elősegítő egyes adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslathoz. Az eredeti, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által jegyezett törvényjavaslat - egyebek mellett - módosítaná a szerencsejáték törvényt, úgy, hogy a játéktermekben üzemeltetett pénznyerő automaták tételes adója havi 100 ezer forintról 125 ezerre, míg a játékkaszinókban üzemeltetett ilyen gépekét 120 ezerről 150 ezer forintra emelné november 1-től.
Emellett bevezetne egy új százalékos adót, amelyet negyedévente kellene megfizetni, de csak a gépenkénti 900 ezer forint feletti - negyedéves - játékbevétel után. Ez az adó 20 százalék lenne.
Pénznyerő automaták után havonta 500-700 ezer forint adó
Lázár János arra tesz indítványt, hogy az eredeti javaslatban szereplő pénznyerő automaták tételes adója ne a javasolt negyedével, hanem a ma hatályos mérték öt-, illetve hatszorosára, havi 100 ezer helyett 500 ezer, míg a játékkaszinókban üzemeltetett ilyen gépeké 120 ezer helyett 700 ezer forintra emelkedjen.
A Fidesz frakcióvezetője javaslata indoklásában azt írja, hogy a szerencsejáték-ipar a hazai gazdaságban kiemelkedő forgalommal jelenlévő ágazat, amely számottevő hasznot termel a pénznyerő automaták üzemeltetőinek; a központi költségvetéshez évente jelentős tétellel járul hozzá a szerencsejáték-ipar részeként működő pénznyerő automaták után befizetett tételes játékadó.
Lázár János további indoklása szerint a módosító javaslattal csökkenthetők a szerencsejáték-ipar káros társadalmi és egészségügyi hatásai, továbbá éves szinten számottevő plusz bevételre tehet szert a központi költségvetés egy olyan ágazatból, mely köztudottan nagy hasznot termel üzemeltetői számára, akik így jelentősebb mértékben járulhatnak hozzá a központi költségvetés bevételeihez.
Jön az új távszerencsejáték adó
Rogán Antal, a gazdasági bizottság fideszes elnöke módosító indítványa jövő év január 1-től megadóztatná a Magyarországon eddig nem adózó, interneten szervezett szerencsejátékot.
A kormánypárti politikus a liberalizált tevékenység fogalmát kiegészítené távszerencsejátékokkal; 2012. január 1-jétől a távszerencsejáték-szervezés az állami adóhatóság engedélyével végezhető, a Szerencsejáték Zrt.-n kívül más szervezők részére Magyarországon is legális tevékenységgé válik, az engedély 5 évre adható ki és további 5-5 évre lehetne megújítani. Ennek engedély nélküli szervezését szankcionálni és bírságolni lehetne, utóbbi a javaslat szerint 10-100 millió forintig is terjedhetne.
A javaslat szerint a távszerencsejáték fogalmába tartozik a lóversenyfogadás és a kártyajáték, ha azt hírközlő eszköz és rendszer útján szervezik. A távszerencsejáték szervezőnek valamely EGT-állam területén kell székhellyel, legalább 200 millió forintnak megfelelő összegű jegyzett tőkével és külön jogszabályban meghatározott gyakorlattal rendelkeznie (ez utóbbi feltétel magasabb összegű biztosíték fizetésével kiváltható).
Az online szerencsejáték adó alapja a tiszta játékbevétel, mértéke pedig 20 százalék, ezt havonta, a tárgyhónapot követő hónap 20. napján kell bevallani és megfizetni. Rogán Antal javaslata bevezetné a szerver alapú pénznyerő automata fogalmát is, amely esetén a szerencsejáték szervező tiszta játékbevétel 33 százalékát fizetné be adóként. E mellett kimondaná, hogy 2011. november 1-től az I. és II. kategóriába tartozó játékteremben kizárólag szerver alapú pénznyerő automata üzemeltethető, míg elektronikus kaszinóban a hagyományos pénznyerő automata mellett a szerver alapú pénznyerő automata üzemeltetésére is lehetőséget biztosít. A javaslat november 1. és 2012 . december 31. közötti időszakban, több mint egy éves kivezető időszakot biztosít, amely alatt az érintett üzemeltetők a szerver alapú pénznyerő automata üzemeltetésre átállhatnak.
MTI