Idén is szükség lesz a feladatfinanszírozási rendszer év közbeni korrekciójára - jelentette ki a Magyar Nemzetnek nyilatkozva a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke. Schmidt Jenő szerint a kisebb települések között lesznek olyanok, amelyek majd forráshiánnyal küzdenek, mivel nincs jelentős adóbevételük. Pontos adatokat az év második felében látnak majd, de 20-30 milliárd forint közötti összegre lehet igény.
A pótlólagos támogatásra azért van szükség, mert a feladatfinanszírozási rendszer nem tudja kezelni az egyes településekre jellemző különbségeket, ráadásul érezhető, hogy az önkormányzatok sem tudnak megfelelő választ adni az új kihívásokra. Annak ellenére, hogy nincsenek bevételeik, a települések a legtöbb helyen nem építik le a civil szervezeteknek, egyesületeknek nyújtott korábbi támogatásokat, illetve az önkormányzati programokra fordított kiadásokat, amelyek növelik a hiányt. Persze, ezeket nem nagyon lehet leállítani, mert akkor a település saját identitását adná fel, s persze az sem mindegy, hogy az ilyen lépések a települések vezetőiről is rossz képet állíthatnak ki a választók előtt. Így maradnak a falunapok, a vásárokkal, vidámparkokkal.
Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára pénteken az MTI-nek nyilatkozva elismerte, hogy a feladatfinanszírozásban még vannak bizonytalanságok, amelyeket korrigálni kell. A jövő évi költségvetés tervezésekor visszatérnek majd arra, mennyire megfelelőek a kidolgozott normatívák. Azt, hogy van mozgás, folyik a rendszer finomhangolása, a TÖOSZ elnöke is megerősítette: a Nemzetgazdasági Minisztérium már körözteti a jövő évi költségvetés tervezésének alapjait a tárcák között.