Miután nálunk is felmerült a svájci bankokban levő magyar pénzek visszamenőleges megadóztatásának ötlete, nem érdektelen, mire jutottak ezzel a britek. Amint George Osborne bejelentette, a brit adóhatóság félmilliárd svájci frankot (több mint 400 millió eurót) kapott a svájci hatóságoktól a két ország közötti egyezmény értelmében – írja a német Fondsprofessionell.de szaklap. „Ez az első alkalom a történelmünkben, hogy Svájcból a fizetendő adópénzek ebbe az országba folynak, nem pedig fordítva” – mondta a miniszter a Parlament előtt.
Maradt a névtelenség és a gyűjtőadózás
Az egyezmény a két ország között, amely a Svájcban őrzött brit feketepénzek anonim átalányadóztatásáról szól, január elsején lépett életbe. Tehát a svájciak névtelenül, a személyes adatok kiadása nélkül, összegyűjtve fizetik az adót. A megállapodás része volt, hogy az alpesi ország hatóságai félmilliárd frankos előleget fizetnek ki, ezt utalták most át. A most következő, tavasszal kezdődő 2013/2014-es pénzügyi évben a brit kormány mintegy 4,5 milliárd frankos bevételt vár Svájctól.
Németország egy hasonló megállapodást igyekezett tavaly tető alá hozni – hosszas botrányok után, amelyekben törvénytelenül szerzett, azaz lopott ügyféladatok is szerepeltek. A felek álláspontjait sikerült is összehangolni, majdnem összejött a megegyezés, ám decemberben a német parlament két házának közös bizottsága 19:10 arányban mégis elvetette a javaslatot.
21-41 százalék között lettek volna az adókulcsok
A decemberi híradások szerint a tervezett német-svájci szerződés alapján névtelenül és végérvényesen megadóztatták volna az országban levő német pénzeket, 21 és 41 százalék közötti adókulcsokkal. Ez az eddig kivitt pénzekre vonatkozó szabályozás a remények szerint tízmilliárd eurót hozott volna a német költségvetésnek. A továbbiakban pedig ugyanúgy 26,375 százalékos forrásadót kellett volna fizetni a német pénzekre is Svájcban, mint Németországban. (Németországban az adókulcs szolidaritási járulékkal, adómentes minimummal és egyházi adóval is bonyolódhat – a szerk.)
A javaslatot elutasító parlamenti bizottság decemberben amellett érvelt, hogy a kormány kezdjen újabb tárgyalásokat a svájci hatóságokkal egy „igazságosabb adómegállapodás” érdekében. Ennek alapján még keményebb adóztatást várnának el azokkal szemben, akik eddig különösen makacsul vonták ki magukat az adózás alól – írta a Fondsprofessionell.de. A bizottság a tárgyalások folytatására szólította fel a német kormányt.
Minden második turista bankolt
A svájciak évtizedek óta harcolnak azért, hogy bankjaik titkai minél inkább sértetlenek maradhassanak és betéteseik – akik között egyaránt vannak tisztességes kockázatkerülő polgárok és adóelkerülők, bűnözők – továbbra is biztonságban érezzék magukat. Korábban úgy becsülték, hogy minden második, Zürichben tartózkodó német polgár bankszámlaügyeit intézi.
A svájci bankszámlákon levő pénzek megadóztatásának magyarországi kormányzati ötleteiről itt, valamint itt írtunk részletesebben. Az osztrák-svájci adómegállapodás részleteiről pedig itt volt szó.