A NAV pénzügyőrei országszerte ellenőrzéseket végeznek postahivatalokban az olyan dohánygyártmányok felderítése érdekében, amely után az adót nem fizették meg.
Az ellenőrzés során azon csomagküldeményeket, melyek valószínűsíthetően olyan dohánygyártmányt tartalmaznak, amely után nem fizették meg az adót, a vámhivatal átvilágítja és a visszaélések megakadályozása érdekében visszatartja, miközben ellenőrzi a feladót, valamint a címzettet is.
5-től 500 millióig bírságolnak - és még a dohány is ugrik
A hatályos jogszabályok értelmében, aki adózás alól elvont jövedéki terméket birtokol, értékesít, használ fel, vagy amelyet nem vámkezeltek, a termék mennyisége után bírságot fizet, a jövedéki terméket pedig lefoglalja a NAV. Az eljárásban a jövedéki bírság kiszabása mellett tehát a dohányt is elkobozzák.
A Dohánytörvény alapján, aki dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultság, vagy engedély nélkül dohányárut üzletszerűen értékesít, 5 milliótól 500 millió forintig terjedő bírsággal sújtható.
Az illegális dohányárusok ráadásul kockázatukat minimálisra csökkentve a vételárat rendszerint előre kérik, a megrendelő tehát a büntetés és a dohány mellett a dohányra szánt pénzt is bukja.
A trafikban drága, ezért kockáztatnak
Korábbi tájékoztatás szerint november végéig hatvannégymillió szál illegális cigarettát vont ki a feketepiacról a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. A NAV friss közleménye szerint eddig országosan összesen 20 millió forint értékben több mint másfél tonna adózatlan dohányterméket foglaltak le a pénzügyőrök, elsősorban hazánk legnagyobb dohánytermelő vidékén, az Észak-alföldi régióban.
A feketepiaci változásokat sok tényező befolyásolja, ilyen például, hogy 2011 óta megemelkedett a dohánytermékek ára. A drágulással ugyanis nő az illegális haszon is, és ez többeket csábíthat arra, hogy csempésszenek.