Megválasztása után Orbán Viktor még ki akarta terjeszteni az evát, a kormányszóvivő ma hivatalosan is elismerte: a kormány megszüntetné az adónemet.
A kormány támogatja az egyszerűsített vállalkozói adó, az eva megszüntetését 2012. január 1-jével, a döntés azonban a parlament kezében van - közölte a kormányszóvivő budapesti sajtótájékoztatóján.
Egyszerűsíteni kell az adórendszert
Szerdán az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága nem támogatta az eva megszüntetését célzó, az adótörvényekhez benyújtott fideszes módosító javaslatot.
Giró-Szász András elmondta, a kabinet Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter javaslatára, az adóegyszerűsítést szem előtt tartva döntött úgy, hogy támogatja az eva megszüntetését a jövő év elejétől.
A Fidesz parlamenti frakcióvezetője szerda reggel az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta, szerinte meg kell tartani az egyszerűsített vállalkozói adót. Hozzátette azonban, hogy az eva sorsáról a képviselőcsoportnak és a kormánynak kell majd megállapodnia.
Ingatlanadó: már most is létezik A kormányszóvivő a csütörtöki tájékoztatón az ingatlanadót firtató újságírói felvetésre azt mondta, a kabinet biztosítani kívánja az adókivetés szabadságát az önkormányzatoknak azokon a területeken, amelyeket a központi igazgatás nem érint adójogszabályokkal, illetve úgy, hogy az ne menjen szembe a kormányzati adópolitikával. Megjegyezte, ma is számos önkormányzat vet ki például ingatlanadót. |
A közel 180 milliárdos bevételt termelő evások közel 100 ezren vannak. Az adónemből nem lett több bevétele a költségvetésnek, de kivezetésével tovább egyszerűsödhet az adórendszer.
Szeptember végén Varga Mihály beszélt arról először, hogy megszűnhet az eva, ezt később Szijjártó Péter kormányszóvivő cáfolta. Választási győzelme után még a miniszterelnök is arról beszélt, hogy az evát és az ekhót minél több adózóra megpróbálják kiterjeszteni.
Az evát 2003-ban vezették be a magyar adórendszerbe, hogy az alacsony költséggel működő vállalkozások számára egy egyszerű adónemet vezessenek be. Az adó alapja a kezdetektől az evás vállalkozás vagy vállalkozó bruttó árbevétele, amivel szemben költséget nem lehet elszámolni. Az adókulcs kezdetben 15% százalék volt, vagyis szinte ajándék, amit 2006-ban 25 százalékra, majd 2010-ben 30%-ra emeltek, a kulcs legutóbbi emelését indokolta az áfaemelés - ez most is így lehet.
MTI, Privátbankár