Felesleges huzavona
Tarlós István már főpolgármesterré választás után világossá tette, hogy egy budapesti dugódíj bevezetésével orvosolni lehetne a BKV anyagi problémáit. Budapest első emberének javaslata közel egy évig porosodott Matolcsy György asztalán, mindhiába. Januártól a BKV helyzete egyre kilátástalanabbá vált, naponta szóltak arról a hírek, hogy a vállalat csődbe megy - a kormány és a főváros kötélhúzásba kezdett, végül márciusban sikerül megállapodni és elkerülni a csődöt. A hosszú távú megoldás azonban a finanszírozás átalakítása mellett még mindig az, hogy forrást kell találni a közlekedési vállalat működtetéséhez. Ez a kormánynak azért is fontos, mert a BKV jelentette gazdasági (és politikai) terhet minél hamarabb átpasszolná a fővárosnak.
A kormány és a főváros márciusban állapodott meg a BKV finanszírozási modelljéről |
Dugódíj lesz, az a kérdés mikor
A Széll Kálmán Terv 2.0 már egyértelműen fogalmaz az ügyben: a kormány támogatja a személyforgalmi díj (leánykori nevén: dugódíj) bevezetését, a fővárosi megvalósítást minél hamarabb javasolja a dokumentum, így azt az e-útdíjjal egy időben, vagyis 2013 nyarától bevezethetik.
Erre azért is lehet szükség, mert az állam fokozatosan visszafogná a BKV közvetlen költségvetési támogatását, párhuzamosan azzal, hogy kialakítják annak új pénzügyi támogatási rendszerét. Középtávon (4-5 év) tehát csökkentik majd a támogatást, végül megszüntetik azt, de a fogyasztó árkiegészítést az állam továbbra is magára vállalja majd.
Az új finanszírozási modellben a kormány nagy szerepet szán a kerületeknek is.