A Hessen tartománybeli Bad Sooden-Allendorfban lovanként évente 200 eurót kell fizetni 2013-tól. A 8500 lakosú településen nagyjából 150 lovat tartanak. A hitelezőknek 80 millió euróval tartozó önkormányzat évi 30 ezer euró bevételt vár az új helyi adótól. Arról egyelőre nincs döntés, hogy az igásjószágként - nem pedig hobbiként, sportolásra - tartott lovak gazdáival is megfizettetik-e az adót - írták német lapok a hét végén.
A beszámolók szerint a hesseni kisváros az első németországi település, ahol bevezetik a lóadót. Az önkormányzati képviselőtestület hosszú vita után, minimális többséggel fogadta el a frakciók között és a frakciókon belül is feszültséget keltő javaslatot. A polgármester arra hivatkozott, hogy emelik a telekadót és az óvodai ellátás díját is, az önkormányzati hivatalban pedig megszüntetnek minden negyedik állást, de mindez nem elég a pénzügyi helyzet stabilizálásához, ezért további bevételi forrást kell találni.
A tartományi és az országos lovassport szövetség szerint az adó hátrányosan megkülönböztető jellegű. A lovaglás az egyetlen sport, amelyet különadóval sújtanak - emelték ki, hangsúlyozva, hogy tévedés az a széles körben elterjedt nézet, miszerint mindenki gazdag, akinek lova van.
Az adó hátráltatja a sportág utánpótlásának kinevelését, ráadásul az önkormányzati bevétel növelésére sem igen alkalmas, mert jelentős adminisztrációval jár - fejtették ki a lovassport szövetségek, amelyek bírósági úton igyekeznek majd az adó visszavonására bírni az önkormányzatot. A városvezetés jelezte, hogy nem tart az esetleges perektől, mert a jogszabályoknak megfelelően vetették ki a lótartási adót.