Változások a családtámogatási rendszerben
Az államadósság GDP-hez viszonyított mértékét jövőre 52 százalékra tervezi a lengyel kormány, 2015 végére pedig fokozatosan 47 százalékra szeretné leszorítani. A miniszterelnök elmondta, hogy az évi 85 ezer zlotynál (6 millió forint) többet kereső, egy gyermeket nevelő családoktól megvonják a családi adókedvezményt, és az egyszeri szülési segélyt, viszont a 3 vagy ennél több gyermeket nevelő családok számára ugyanezeket a kedvezményeket 50 százalékkal megemelik.
Emelkedő nyugdíjkorhatár, növekvő terhek, nem marad ki az egyház sem
Két százalékkal megemelik a munkaadók által a munkavállalók után fizetett nyugdíjjárulékot, ezáltal csökkentve a társadalombiztosítási hivatal hiányát, és úgy módosítják a nyugdíjrendszert, hogy csökkenjen a különbség a magasabb és alacsonyabb nyugdíjak között. A mezőgazdasági termelők számára is bevezetik a más ágazatokban szokásos jövedelemadót, és módosítják jelenlegi biztosítási rendszerüket, a mezőgazdasági biztosító fokozatos megszüntetésével.
Kiegyenlítik a férfiak, és a nők nyugdíjkorhatárát (jelenleg 65, illetve 60 év), és fokozatosan egységesen 67 évre emelik azt, úgy, hogy a férfiak nyugdíjkorhatára 2020-ban, a nőké 2040-ben éri el ezt a mértéket. Ezzel egyidejűleg a nyugdíjak összege is nőni fog. Az egyenruhás szolgálatok tagjainak nyugdíjkedvezményét úgy módosítják, hogy leghamarabb 55. életévük betöltése után és legkevesebb 25 év szolgálati idővel mehetnek nyugdíjba. A miniszterelnök ugyanakkor azt is elmondta, hogy 2012. július elsejétől a hivatásos katonák és rendőrök 300 zlotys (21 200 forint) fizetésemelésben részesülnek. A bányászok korkedvezményét csak a közvetlenül a kitermelésben dolgozók számára tartják fenn. Szükség esetén a Szentszék, és Lengyelország között megkötött konkordátum módosításával szeretnék elérni, hogy az egyházi személyekre ugyanolyan biztosítási rendszer vonatkozzék, mint a társadalom többi részére.
Ezen kívül megszüntetik az internethasználat utáni adókedvezményt, ami Tusk szerint 4 év alatt 1,5 milliárd zloty (106 milliárd forint) bevételt hoz a költségvetésnek.