4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az afrikai sertéspestis és a világjárvány megmutatta, hogy az élelmiszerpiacon is egyre inkább a globális trendek érvényesülnek. A világ figyelme Kínára szegeződik, az ottani változások hatásai Magyarországon is érezhetőek, és nem csak a sertéshús árában.

A világ legnépesebb országában az afrikai sertéspestis 2018-2019-ben megtizedelte az állományt, az ország jelentős behozatalra szorult, aminek 2020 első félévéig a legnagyobb nyertesei az európai termelők voltak. Az elmúlt hónapokban pedig annak ellenére nem csökkent a globális kereslet, hogy Kínában már újból egyre népesebb a sertésállomány. Ennek oka hosszabb távú tendenciákban keresendő. Kínában a folyamatosan növekvő vásárlóerővel bíró városi lakosság egyre több húst fogyaszt. Egy emberöltő alatt a sertéshús a ritka ünnepi vendéglátás és az időseknek tiszteletből szánt ritka, kiemelt étel státuszából napi fogyasztású élelmiszerré vált, majdnem megtízszereződött az elfogyasztott mennyiség.

Azt is megtudhatjuk, miként befolyásolja az elmúlt tíz év legerősebb La Niña jelensége a szója árát. Fotó: Takarékbank
Azt is megtudhatjuk, miként befolyásolja az elmúlt tíz év legerősebb La Niña jelensége a szója árát. Fotó: Takarékbank

Azonban nem csak a sertéshús globális piacát határozzák meg a Kínában zajló folyamatok, azok más termékek keresletébe és árába is begyűrűznek – derül ki a Takarékbank Agrárcentrum Agrárláz 2021 elemző kiadványából. Magyarországot a nemzetközi hatások közül kiemelten érinti, hogy az elmúlt hónapokban többéves csúcsok közelében mozognak a terményárak, hiszen nő rájuk a kereset a kínai sertésállomány újraépítése, a növekvő húsfogyasztást kiszolgáló termelés, valamint a központi terménykészletek feltöltése miatt.

De áttételes hatással van az afrikai sertéspestis és a kínai sertéshúskereslet még a zöldség- és gyümölcspiacokra is, mégpedig a hűtött ellátási láncok kapacitáskorlátai miatt. Ez a következmény hosszabb távon is megmaradhat, tehát kockázatot hordoz, hogy a zöldség- és gyümölcstermelők tudnak-e megfelelő mennyiségű és árszintű hűtött logisztikát időben lekötni.

Globális látlelet és kitekintés

A most megjelent, több mint kétszáz oldalas, majdnem harminc elemzést tartalmazó Agrárláz 2021 számot ad a világpiaci tendenciákról, a mezőgazdasági alágazatok helyzetéről, az európai uniós és a hazai szabályozási környezetről, valamint összegzi a tavalyi év globális teljesítményét, és kitekintést ad a várható jövőre. Kiemelten mutat be olyan területeket, amelyek a leginkább hatással lesznek a globális agrárpiacra a következő néhány évben. Részletesen foglalkozik a legnagyobb termelővé előlépett és ezzel a globális piacot alapvetően befolyásoló kínai mezőgazdasággal, a sertéspestis továbbgyűrűző hatásaival, az uniós agrártámogatásokban kezdődött átmeneti időszakkal.

A kötetben a Takarékbank agrárelemzői azt is bemutatják, miként befolyásolja az elmúlt tíz év legerősebb La Niña jelensége a legfontosabb fehérjenövény, a szója árát, valamint milyen bizonytalanságokat hordoz a tej- és a brojlerágazatnak a Brexit. Az elemzők a történelmi tapasztalatok azt is megmutatják, hogy ahogy drágulnak az élelmiszerek világszinten, különösen a növényi termékek, úgy egyre több ország vezethet be exportkorlátozásokat a saját élelmiszer-előállító, állattartó és feldolgozó ágazatok ellátásának biztosítására, és ez a történelmi tapasztalatok szerint további áremelkedéshez vezet.

A magyar agráriumot a hazai piac változása is érzékenyen érintette. A világjárvány miatt leállt vendéglátó- és rendezvényipar az első időszakban a baromfi mellett a szőlő-bor termékpályát hozta a leginkább váratlan helyzetbe. A borfogyasztási szokások érzékelhetően megváltoztak a pandémia idején, a napi fogyasztásra szánt borok piaca nőtt, és ehhez jól tudott alkalmazkodni a borászatok zöme. A prémium szegmensben, elsősorban éttermekbe beszállító borászatok számára átmenetileg segítséget jelentett a kormányzati támogatás, nekik azonban kulcskérdés a vendéglátási piac minél gyorsabb helyreállása.

2020 rendkívüli év volt, előre nem látott kihívásokkal, amelyek hatása még az idei évre is áthúzódik. Az Agrárláz 2021 kiadványban egy pontos látlelete a mezőgazdaságnak és az élelmiszeriparnak. Összefoglaljuk, hogy hogyan látjuk mi az agrárvállalkozók munkáját, és prognózist adunk a várható trendekről – nyilatkozta Vida József, a Takarékbank elnök-vezérigazgatója.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Beintettek az Uniónak Georgiában, gumilövedékek is repültek
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 06:57
Elfogadták az orosz mintára készült törvényt, ez sokaknak nem tetszett.
Agrár Fellélegezhetnek az ukránok? Hazamennek a tüntető gazdák
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 10:56
Nem kaptak további engedélyt, így befejeződik a lengyel gazdák blokádja.
Agrár Meghosszabbították az ukrán mezőgazdasági termékek vámmentességét
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 16:26
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén jóváhagyta azt a megállapodást, amely szerint Ukrajna túlnyomórészt vám- és mennyiségi korlátozás nélkül hozhatja be az Európai Unióba a termékeit, köztük a mezőgazdasági termékeket további egy éven át. 
Agrár Lehullt a lepel: ezért nálunk drágult a legjobban az élelmiszer az EU-ban
Szirmai S. Péter | 2024. április 9. 14:18
Az Európai Unióban Magyarországon rakódik a legtöbb adóteher az élelmiszerek árára, ezért itthon szinte már minden élelmiszer drága – emlékeztet Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSz) elnöke. Ezért is kevés a nyereség, elmaradtak a fejlesztések, probléma van a magyar élelmiszeripar hatékonyságával, versenyképességével.
Agrár Kisebb lesz az élelmiszer-infláció az Erste szerint
Szirmai S. Péter | 2024. április 3. 19:29
Lecsendesedik az élelmiszer-infláció, de gyorsul a koncentráció. Ezt előlegezték meg szerdán az Erste Elemzői Klubjában, amelyet az élelmiszerárak alakulásáról, inflációs kilátásokról tartottak.
Agrár Nagyot gurított az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cég
Privátbankár.hu | 2024. április 2. 13:53
Jelentősen megemelkedett az export aránya az árbevételből az UBM Csoportnál. Az orzság egyik legnagyobb agrárcége kivitele további bővítését tervezi.
Agrár A franciák és a lengyelek még szigorúbbak lennének az ukránokkal
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 06:31
Franciaország és Lengyelország kedden az Ukrajnából származó élelmiszerek behozatalának szigorúbb visszaszorítását szorgalmazta, hogy megakadályozzák az EU mezőgazdasági piacainak destabilizációját és a dühös gazdák további felháborodását.
Agrár Újabb fordulat a bolti kasszáknál, a pénztárosok legyőzik a riválisaikat
Buksza blog | 2024. március 19. 10:39
Várhatóan Európában is vissza fognak szorulni az önkiszolgáló pénztárak, ahogy az az Egyesült Államokban már elkezdődött. A magyarázat ugyanis univerzális: nagy a lopási és a félreszkennelési veszteség.
Agrár Valami mázsaszámra bűzlik Prágában
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 13:02
Cseh gazdák trágyát szórtak kormányzati épületek elé Prágában csütörtökön, felújítva korábbi tiltakozásukat a cseh főváros utcáin.
Agrár Bortragédia Spanyolországban, 2,5 millió eurónyi italt tettek tönkre
Privátbankár.hu | 2024. február 20. 06:39
Öt tartály tartalma ment kárba, bosszú is állhat a háttérben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG