Az emelkedés a növényi termékek árának 3,5 százalékos növekedésével függ össze, miközben az élő állatok és állati termékek ára 1,8 százalékkal csökkent - közölte a legfrissebb adatokat a Központi Statisztikai Hivatal.
Eszerint 2016 júniusában 2015 júniusához képest:
- A gabonafélék ára 8,7 százalékkal nőtt. A búza ára 10 százalékkal visszaesett, a kukoricáé 24 százalékkal emelkedett. (Érdemes megjegyezni, hogy a kukorica betakarítása még nem kezdődött meg.)
- A gyümölcsök ára 6,9, a zöldségféléké 4,1 százalékkal nőtt. Az előbbi termékcsoportban az ár emelkedését a meggyfélék és a földieper árnövekedése határozta meg.
- Az élő állatok termelőiár-szintje 1,2 százalékkal emelkedett, az állati termékeké 9 százalékkal csökkent.
- A vágósertés ára 4,6 százalékkal nőtt. Az elmúlt másfél év legmagasabb felvásárlási árát (380 forint/kilogramm) figyelhettük meg ebben a hónapban.
2016. január–júniusban az előző év azonos időszakához viszonyítva:
- A mezőgazdasági termelői árak 1 százalékkal növekedtek. A növényi termékek ára 4,4 százalékkal emelkedett, az élő állatok és állati termékek ára 4,9 százalékkal csökkent.
- A zöldségfélék ára 8,1 százalékkal nőtt.
- A tej ára 12 százalékkal kisebb lett. A tej felvásárlási ára 2015 decembere óta folyamatosan csökken, 2016 júniusában 67 forint/liter volt.
- A mezőgazdasági termelés ráfordítási árai 0,6 százalékkal alacsonyabbak voltak, ami a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 1,1 százalékos csökkenéséből, illetve a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 2,1 százalékos növekedéséből adódott. A folyó termelőfelhasználás árszínvonalának mérséklődése az energia és kenőanyagok árának 9,6, illetve a műtrágyák árának 5,4 százalékos csökkenéséből, valamint az állatgyógyászati termékek árának 1,5, a takarmányok árának 2,9, továbbá a növényvédő szerek árának 2,9 százalékos növekedéséből tevődött össze - jegyzi meg a KSH.
- Az agrárolló (a mezőgazdasági termelőiár- és ráfordításiár-index hányadosa) értéke 101,6 százalék volt.