Május elején bizonyos élelmiszerek ára 20-25 százalékkal emelkedhet – mondta Raskó György agrárközgazdász az ATV Start műsorában hétfő reggel.
„Néhány észak-afrikai és arab országban már most komoly ellátási hiányokkal szembesülnek az orosz-ukrán háború miatt” – mondta Raskó György.
Az agrárközgazdász hozzátette, ezek az országok elképesztő mértékben függenek az Ukrajnából és Oroszországból importált gabonáktól. Akad olyan ország, amely a búzaimportjának 80 százalékát ebből a két országból szerzi be, ami a szállítások leállása miatt már most komoly ellátási gondokat okoz és az sem kizárt, hogy néhány ország éhínség elé néz.
Európában azonban ettől nem kell tartani, hiszen hazánk nem szorul gabonaimportra.
Arra azonban fel kell készülni, hogy májusban több élelmiszer ára hirtelen emelkedni fog – emelte ki Raskó György.
„Ez egyértelműen a kormány jelenlegi árstopja miatt következik majd be. Jelenleg a tavaly októberi árakon lehet néhány élelmiszert eladni, miközben az infláció miatt Európában és a világban emelkedtek az élelmiszerárak. Ezért ha az akkori kormány májustól nem hosszabbítja meg az árstopot, akkor a liszt, a cukor, a csirkemell, a sertéshús ára legalább 20-25 százalékkal emelkedni fog” – mondta Raskó György.
Az agrárközgazdász hozzátette, a vetőmagok árai az utóbbi időben nagy mértékben megemelkedtek és bár a háború miatti pánik elmúltával a tőzsdéken a jegyzési árak 10-15 százalékkal csökkentek, ezek az értékek még mindig magasabbak az egy évvel ezelőttinél. Emiatt és a termelési költségek növekedése miatt ezért további áremelkedésekre lehet majd számítani Magyarországon is. Ez pedig érzékenyen érintheti a magyar családokat, amelyek a jövedelmük 18-19 százalékát költik élelmiszerekre, hacsak a kormány nem talál ki addig valamilyen támogatási formát a rászorulók részére.
Nem csupán a jelenlegi árstop alatt lévő élelmiszerek árai emelkedhetnek meg idén, a zöldségek és gyümölcsök is többe fognak kerülni. Az RTL Klub híradója az Agrárközgazdasági Intézet adataira hivatkozva arról számolt be, a paradicsom ára kétharmadával ugrott meg, az uborka és a körte pedig negyedével drágult az előző évhez képest az emelkedő energiaárak, a megnövekedett fuvarköltségek, az infláció, az országos aszály és a hektikus euróárfolyam miatt.