Bónáék termékei - fotó: Mézvilág facebook-oldal |
Bóna Zoltán akácméze a legjobb
A keceli Bóna Zoltán akácméze lett Az év méze 2015-ben. Emellett a legjobb akácméz kategória megosztott első helyezettje is lett.
A legjobb akácméz: Bóna Zoltán, Kecel és Bakonyi Barnabás, Felsőrajk
A legjobb vegyes virágméz: Hanzel Róbert, Kaposmérő
A legjobb repceméz: Háy István, Hímesháza
Hárs, napraforgó, édeskömény...
A szervezők a fajtamézeket több kategóriába sorolva zsűrizték, az egyes kategóriába a selyemfű- és hársmézeket sorolták, itt a csővári Dian Richard lett az első helyezett hársmézével.
A második a napraforgó- és facéliamézek kategóriája volt, ebben a gyulai Lajos Zsolt napraforgóméze ért el első díjat.
A harmadik kategóriába az egyéb mézek kerültek, ahol a tótkomlósi Maya Péter édeskömény méze diadalmaskodott.
A szervezők úgynevezett különlegesméz-kategóriában is vizsgálták a beküldött mintákat, ide egyebek mellett a diós, mentás, bodzás és egyéb ízesített mézek kerültek. Ebben a gyulai Petrucza Tivadar diós akácméze ért el első helyezést.
Árgyelán János versenyigazgató az MTI-nek elmondta: idén 76 településről, 108 méhészetből összesen 265 mintát küldtek be a versenyre, ez a tavalyinál ötvennel több. Első körben Gyulán zsűrizték a mézeket, ahol 67 mintát választottak ki, amelyet laboratóriumi vizsgálatnak is alávetettek. Ezen egyebek mellett a fruktóz-glükóz arányt és a pollentartalmat is elemezték. A második körös zsűrizés Budapesten történt.
Mi alapján döntöttek?
Az értékelés a kiírás szerint 20 pontos bírálat alapján történt, az alábbi felosztás szerint:
Fajtamézek esetében:
- Termelési tisztaság 2 pont
- Jellemző szín 2 pont
- A méz fajta szerint illat jellege 2 pont
- Íz tisztaság 4 pont
- Harmónia, összbenyomás 4 pont
- Csomagolás 3 pont
- Víztartalom 3 pont
Lépesméz, magvas-mézes készítmények és krémméz mézkategóriák esetében:
- Termelési tisztaság 4 pont
- Íz tisztaság 4 pont
- Harmónia, összbenyomás 6 pont
- Csomagolás 6 pont
Ezek biztos nem kínai gagyik A méz központi téma lett Magyarországon, miután többféle, Kínából importált méz forgalmazását felfüggesztették, mivel a termékek hozzáadott cukrot tartalmazhatnak. Az egyik brémai mézlaboratórium a Magyarországról származott európai uniós és nem uniós mézkeverék közül öt mintában mutatta ki a hamis kínai mézet, a vizsgált termékek 40 százaléka pedig ipari méznek minősült. Nemrég több élelmiszerlánc - például az Auchan, a CBA, a Spar - is határozott arról, hogy száműzi készletéből az „EU és EU-n kívüli mézkeverék” megjelöléssel forgalomba kerülő mézeket. |