További világpiaci áresést sejtet a FAO, az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet vezető közgazdásza az alapblog.hu-nak adott interjúban. Concepcion Calpe egyelőre csak erősen odafigyelésre méltó fejleménysorozatnak ítéli meg, hogy immár negyedik hónapja olcsóbbá válnak az alapvető mezőgazdasági cikkek az árutőzsdéken. Szerinte ennek csak részben lehet oka a vártnál jobb termés egy sor meghatározó jelentőséggel bíró exportőr országban. A további okokat a geopolitikai, politikai fejleményekben érdemes keresni.
Indul a verseny az alternatív piacokért
A közgazdász szerint egyszerűen beláthatatlan, hogy miket fog produkálni a (élelmiszer)világpiacon az oroszok elleni embargó, pontosabban a tény, hogy Oroszország lezárta piacát a világ vezető élelmiszertermelői, egyebek között Ausztrália és Új-Zéland, az Egyesült Államok és Kanada elől is. Ádáz verseny kezd máris kialakulni köztük – Oroszország kiesése okán – az alternatív piacok „bevételéért”. Nehezen képzelhető el, hogy nem nyomja tovább lefelé az árakat a politikai okokra visszavezethető, kiélesedett konkurenciaharc – mégpedig világszerte. Ezek az országok mindent elkövetnek majd, hogy máshol adják el az Oroszországnak szánt termékeiket, miáltal óhatatlanul lenyomják majd az árakat világszerte.
Vannak, akik jól járnak, és vannak, akik rosszul
Az interjúból az is kiderül, hogy az rossz fogyasztók egészen biztosan nagyon rosszul járnak, mert vadul megdrágul minden az oroszországi boltokban. Jól jár viszont a nem nagy számú orosz mezőgazdasági termelő, mert kiiktatták az összes konkurensüket. Ugyanakkor - ismételte meg a beszélgetésben többször is Concepcion Calpe - hatalmas károk fogják érni az amerikai, norvég, ausztrál és kanadai termelőket. Lengyelország, amely „burgonyaexport-világbajnok”, nem fog tudni mit kezdeni a gigantikus mennyiségű krumplitermésével, annak akár a fele mehet kárba a lengyel terményekre vonatkozó orosz importtilalom okán.
Az viszont biztos, tette hozzá, hogy az utóbbi idők piaci fejleményeiben még csak szerepet sem játszhatott az „Oroszország-sztori”, hiszen az oroszok csupán néhány nappal ezelőtt vetették be az importstop-fegyverüket. Nem lehet persze pontosan megjósolni, hogy a legújabb keletű Nyugat–orosz kereskedelmi háborúskodás végül milyen hatással lesz az (élemiszer)piacokra, de az jó eséllyel inkább le fogja nyomni az árakat. Ám ha ez be is következik – figyelmeztet az interjúalany –, nem lesz szükségszerűen kevesebb a kenyér vagy a hús ára a boltokban.