Jelentős kárt okozott az április végi szokatlan időjárás a gyümölcsösökben, területenként eltérő a fagykár - mondta Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke. Van ahol tényleges fagykár érte az ültetvényeket, de akadnak olyan gyümölcsösök, ahol terméscsökkenéssel számolhatnak a gazdák. A kárfelméréssel még nem végeztek, várhatóan 1-2 hét múlva lehet megbecsülni a kiesést, amikor megtörténik a gyümölcshullás.
A szokatlanul hideg időjárás először a nyírségi területeket érintette április elején, ott több helyen 100 százalékos a fagykár, főként az alma- és a meggyültetvényeken. A múlt heti hideg pedig Fejér, Somogy, Veszprém és Zala megye gyümölcsöseinek egy részét érintette, de a Balaton környékén nem okozott komolyabb problémát. Ezen a területen a legnagyobb gond a szamócaültetvényekkel van, mert azokat teljes virágzásban érte a fagy, ezért a szamócásokban 60-80 százalékos kár is előfordul. Sopron környékén a szőlőkben, az alma- és meggyültetvényekben van a legnagyobb probléma.
Nem biztos, hogy mindenki kap kártérítést
A FruitVeB elnöke utalt arra, hogy azokon a területeken, ahol a gyümölcsök "csak" megfáztak, és a gyümölcshullásra várnak a szakemberek, ott előnyként kezelhető, hogy a fagykár a gazdag virágzást követően következett be. Így ugyanis nem lesznek túlterhelve a fák, és kedvezőbb lehet a terméshozam és a minőség is. Ezért nem biztos, hogy a fagy mindenhol olyan kárt okozott, ami majd meghaladja végül a kárenyhítésre jogosító 30 százalékos veszteséget.
Az agrárszektor.hu információi szerint május 23-ig meghosszabbítja a kárbejelentésre rendelkezésre álló 15 napos határidőt az agrártárca az április 20-a utáni fagykároknál. A gazdák a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal honlapján elérhető elektronikus kárbejelentő felületet használhatják, de a falugazdászok segítségét is igénybe vehetik. A minisztérium az ehhez szükséges jogszabály-módosítást már kezdeményezte.
Mintegy 300 termelő fordult fagykár miatt a nagy biztosítókhoz - mondta Füzesi Dániel a Magyar Biztosítók Szövetsége mezőgazdasági bizottságának elnöke az M1-en. Az első becslések szerint a kifizetések összege meghaladhatja a félmilliárd forintot. Általában a nagyobb termelők kötnek biztosítást, a kisebb gazdálkodóknál, finanszírozott termelés esetén előírják a biztosítási védelmet, valamint a kárenyhítési rendszer is díjtámogatást ad az ültetvénytulajdonos mezőgazdasági termelőknek.
A zöldségeknél nincs nagy gond
A szántóföldi zöldségek esetében a fagy kártétele lényegesen kisebb volt, mint a gyümölcsösökben. A kedvezőtlen időjárás a már kiültetett dinnyében, a kikelő borsóban és a csemegekukoricában tett kárt. A borsó újra fog hajtani, csak a termés mennyisége lesz lényegesen kevesebb. A dinnyetermelőknek pedig szerencséjük volt, mert a Békés megyei területeket, ahol a kiültetett növények 80 százaléka van, nem érintette a fagy.
A kukoricát sem kímélte a fagy Azokon a területeken lehet nagyobb gond, ahol rossz minőségű vetőmag került a földbe, vagy technológiai hibák fordultak elő vetésnél. Az viszont bizonyos, hogy nehéz szezon elé néznek az érintett gazdálkodók. Részletek >>> |