Az elmúlt évben jelentősen megnőtt a romániai dinnyetermelők Ukrajnába irányuló exportja – vette át a Ziarul Financiar román gazdasági lap hírét a Maszol magyar nyelvű hírportál. Igaz ugyan, hogy Ukrajna jelentős mezőgazdasággal rendelkezik, ám az agrárágazat az orosz agresszió miatt súlyos károkat szenvedett el közvetlenül és közvetve is.
Sok jó termőterület orosz megszállás alá került és azok a gazdák, akiket ez a körülmény nem hátráltat, súlyos logisztikai – szállítási, raktározási – gondokkal küzdenek. Ebben a helyzetben megnyílt az út a romániai dinnyetermesztők exportja előtt.
A bukaresti statisztikai intézet szerint Románia 2022-ben 18 ezer tonna görögdinnyét vitt ki külföldi piacokra, az export több mint 60 százaléka, közel 11,8 ezer tonna az ukrán piacra került. Ennek az értéke 2,9 millió euró (1,1 milliárd forint) volt.
Egy évvel korábban a román dinnyeexportőrök 177 tonnát vittek Ukrajnába 36 ezer euróért (ez mostani árfolyamon 13,7 millió forinttal ér fel). Tehát éves összevetésben nagyságrendi növekedést könyvelhettek el a termelők. A romániai dinnye második legnagyobb exportpiaca egyébként Lengyelország, ahova 2022-ben 4500 tonnát szállítottak. A harmadik Moldova, ahova 700 tonnát vittek.
Az ukrajnai exporttal elért kedvező eredmények ellenére még mindig több dinnyét importálnak Romániába, mint amennyit onnan exportálnak, ami részben azzal magyarázható, hogy a romániai dinnyetermés néhány esztendő alatt évi 600 ezer tonnáról 200 ezerre csökkent.
A romániai dinnye hosszabb távon ugyanis nem tud versenyezni a göröggel, mert Görögországban az EU és az athéni kormány is támogatja a dinnyetermesztést. Ott a támogatás értéke hektáronként 1000 euró (382 ezer forint), miközben Romániában 175 euró (majdnem 67 ezer forint). A román gazdák úgy látják, előbb-utóbb le fog állni a dinnyetermesztés Romániában, ennek következtében Marokkóból, Törökországból, illetve Görögországból származó dinnyét fognak árulni az ottani boltok.