Forrás: Wikimedia Commons |
Az Országos Erdészeti Egyesület minden évben szavazást indít az év fafajtájáról, ezt idén a vadalma nyerte meg. A vadalma különleges látvány a magyar erdőkben, mivel általában magányosan, legfeljebb kis csoportokban nő, emiatt veszélyeztetett fajnak számít. Emiatt könnyen el is tűnik a többi fa között, általában csak alig egy hétig tartó virágzása vagy a termésérés alatt figyelnek fel rá az erdőjárók. Az egyedek jellemzően 6-10 méterre nőnek, a fatörzs pedig még az élete végén sem vastagabb 20-25 centinél.
Ritka kincs
A vadalma különösen fontos az erdők biodiverzitása és a gazdaság szempontjából is, a fához ugyanis rengeteg állatfaj kötődik, köztük a méhek is. Mivel a fa meglehetősen ellenálló, előszeretettel használják más almafa-fajok beoltására, nemesítésére, mivel a legtöbb kártevőnek (lisztharmat, mozaikvírus, varasodás vagy épp a fagy) jól ellenáll.
Az apró, zöldessárga, fanyar és kemény húsú terméséből régen zselét, bort, pálinkát és ecetet készítettek, emellett magas C-Vitamin tartalma miatt remek tea-alapanyag megfázás, láz és hasmenés kezelésére. Nem csak a termés, a vadalma fája is hasznos alapanyag, szívóssága miatt régen órakereket és szántalpat készítettek belőle, de vadalmából készülnek a legjobb minőségű vonalzók és rajztáblák is.