Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki a NÉBIH laboratóriuma két kiskunfélegyházi állományban: egy liba és egy kacsatartó telepen - írja a hivatal közleményében. A fertőzött állományokban megemelkedett elhullást tapasztaltak, továbbá megjelentek a betegségre jellemző klinikai tünetek is. A hatóság a szükséges intézkedéseket haladéktalanul megtette. A fertőzött gazdaságok körül 3 km sugarú védőkörzetet és 10 km sugarú megfigyelési körzetet rendelt el az állategészségügyi szolgálat. A vírus terjedésének megakadályozása érdekében a fertőzött állományok (mintegy 10500 liba és 10370 kacsa) leölését a szakemberek megkezdték.
Ismerik
A kimutatott szerotípus (H5N8) megegyezik a járvány során korábban a többi állományban azonosított vírustörzzsel. A H5N8 vírustörzs házi és vadon élő madarakra veszélyes, emberi megbetegedést eddig még sosem okozott.
A vadmadarak valószínűsíthető fertőzésközvetítő szerepe miatt dr. Bognár Lajos országos főállatorvos már a betegség első megjelenésénél – 2016 novemberében – az egész országra kiterjedően elrendelte a baromfik fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen történő etetéséti és itatását, valamint a takarmány zárt, fedett helyen történő tárolását. Emellett továbbra is érvényes az országos főállatorvos 1/2017-es határozata, amely előírja a baromfik zártan történő tartását az ország teljes területén.
A nagy áruházláncoknál akár 80-85 százalékos készlethiányt is okozhat víziszárnyastermékekből a madárinfluenza - írtuk korábban.