2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A költségek brutális emelkedését kell saját zsebből fizetniük az almatermelőknek, mivel a felvásárlási árak épp az ellenkező irányba mozdultak el idén. 
Nő szedi a Golden almát a csorvási Hunapfel 23 hektáros gyümölcsfa ültetvényén 2017. szeptember 27-én. Forrás: MTI/Lehoczky Péter

"Szabolcs megye 2020 után: hol vagytok almatermelők?" - írja Facebook-oldalán a Penta TÉSZ termelői szervezet. Bár jelenleg ez még költői túlzásnak hathat, a költségek és a felvásárlási árak idei alakulása mégis megalapozottá teszi a kérdést.

Mint arról mi is többször beszámoltunk, az idei szezon kezdetén az egyik legnagyobb felvásárló megalázóan alacsony felvásárlási árat, 13 forintot ajánlott az ipari alma kilójáért. A termelők többhetes demonstrációjának azonban meglett az eredménye: közös álláspontra jutottak a felek, így az Austria Juice kilónként 20 forintot fizetett, a hosszú távú szerződéssel rendelkező gazdáknak pedig megadta a 22 forintot is. Bár, ahhoz, hogy minimális - kilónként 2 forint - nyereséghez jussanak a gazdák, 25 forintos felvásárlási ár kellett volna.

Alig telt el azonban néhány hét, már a felvásárlási ár csökkentéséről érkeztek információk; előbb 18, majd akár 12-16 forintról. Ezek az árak jó, ha a betakarítás és a beszállítás költségét fedezik, a termelés költségeire már semmi nem jut, az éven túli költségek fedezéséről (például eszköz- vagy gépbeszerzések, pótlások) pedig álmodni sem lehet a gazdáknak.

"Az idei év sok almatermelőt le fog nullázni" - írja a Penta TÉSZ, majd konkrét adatok segítségével ismerteti, miért is vágják gallyra a multik a gyümölcstermesztés nehéziparát.

Míg az egy évvel ezelőttihez képest akár 40-50 százalékos emelkedtek egyes ráfordítások, addig a felvásárlási árak 50-73 százalékkal (!!!) csökkentek. Alkalmi munkások nap díja 5000 forintról 7500-ra nőtt, a pétisó tonnánkénti ára 40 százalékkal 70 ezerre emelkedett. Ezzel párhuzamosan a léalma felvásárlási ára közel 75 százalékkal zuhant, 50-60 forintról 12-16-ra, az étkezési alma felvásárlási ára 40-60 forint, ami nagyjából 55 százalékkal alacsonyabb az egy évvel ezelőttinél.

Tehát, amit a vásárló az üzletekben akár 400-500 forintos kilónkénti áron vesz meg, azért a termelő 40-60 forintot ha kaphatott. A két összeg közötti különbözet a feldolgozók, szállítók, áruházak vagyis a termelő és fogyasztó között lévő piaci szereplők zsebébe vándorol.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Meghosszabbították az ukrán mezőgazdasági termékek vámmentességét
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 16:26
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén jóváhagyta azt a megállapodást, amely szerint Ukrajna túlnyomórészt vám- és mennyiségi korlátozás nélkül hozhatja be az Európai Unióba a termékeit, köztük a mezőgazdasági termékeket további egy éven át. 
Agrár Lehullt a lepel: ezért nálunk drágult a legjobban az élelmiszer az EU-ban
Szirmai S. Péter | 2024. április 9. 14:18
Az Európai Unióban Magyarországon rakódik a legtöbb adóteher az élelmiszerek árára, ezért itthon szinte már minden élelmiszer drága – emlékeztet Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSz) elnöke. Ezért is kevés a nyereség, elmaradtak a fejlesztések, probléma van a magyar élelmiszeripar hatékonyságával, versenyképességével.
Agrár Kisebb lesz az élelmiszer-infláció az Erste szerint
Szirmai S. Péter | 2024. április 3. 19:29
Lecsendesedik az élelmiszer-infláció, de gyorsul a koncentráció. Ezt előlegezték meg szerdán az Erste Elemzői Klubjában, amelyet az élelmiszerárak alakulásáról, inflációs kilátásokról tartottak.
Agrár Nagyot gurított az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cég
Privátbankár.hu | 2024. április 2. 13:53
Jelentősen megemelkedett az export aránya az árbevételből az UBM Csoportnál. Az orzság egyik legnagyobb agrárcége kivitele további bővítését tervezi.
Agrár A franciák és a lengyelek még szigorúbbak lennének az ukránokkal
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 06:31
Franciaország és Lengyelország kedden az Ukrajnából származó élelmiszerek behozatalának szigorúbb visszaszorítását szorgalmazta, hogy megakadályozzák az EU mezőgazdasági piacainak destabilizációját és a dühös gazdák további felháborodását.
Agrár Újabb fordulat a bolti kasszáknál, a pénztárosok legyőzik a riválisaikat
Buksza blog | 2024. március 19. 10:39
Várhatóan Európában is vissza fognak szorulni az önkiszolgáló pénztárak, ahogy az az Egyesült Államokban már elkezdődött. A magyarázat ugyanis univerzális: nagy a lopási és a félreszkennelési veszteség.
Agrár Valami mázsaszámra bűzlik Prágában
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 13:02
Cseh gazdák trágyát szórtak kormányzati épületek elé Prágában csütörtökön, felújítva korábbi tiltakozásukat a cseh főváros utcáin.
Agrár Bortragédia Spanyolországban, 2,5 millió eurónyi italt tettek tönkre
Privátbankár.hu | 2024. február 20. 06:39
Öt tartály tartalma ment kárba, bosszú is állhat a háttérben.
Agrár Traktorok borították fel a menetrendet Prágában
Privátbankár.hu | 2024. február 19. 12:47
Fennakadásokat okozott a prágai közlekedésben hétfő reggel az a több száz traktor és más mezőgazdasági gép, amelyekkel a cseh gazdák vonultak be a mezőgazdasági minisztérium épületéhez, hogy felhívják a figyelmet az agrárium problémáira.
Agrár Csúcson az MBH AgrárTrend Index
Szirmai S. Péter | 2024. február 13. 18:42
Nyugodtabb évre számíthat 2024-ben a hazai agrobiznisz. Mintegy 2700 milliárd forintos pályázati forrás érkezik, kisebb az infláció, a jobb tervezhetőség javítja az agrárkilátásokat. Ez derül ki a kedden bemutatott MBH AgrárTrend Indexből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG