Nyugalmi állapotba kerültek a világ árutőzsdéi a 2. héten. A lényeges gabonafélék a jelentős tőzsdéken mind-mind stagnáltak. A folytatás eléggé bizonytalan, mindenesetre egy drágulási folyamatnak hiányoznak a fundamentális okai, így kevésbé valószínű – írja a Magro.hu.
A fronthavi jegyzés 1 százalékos csökkenése után 42 750 forinton fejezte be a kukorica a második hetet a BÉT-en. A minimális csökkenés ellenére az árfolyam 13 százalékkal van magasabban, mint három hónapja – ami a termesztők szempontjából akár még jónak is tűnhet – ám, más referenciaponthoz kötve, így is 6,5 százalékkal vagyunk a tavalyi évkezdet árához képest.
A hazai prompt ár továbbra is kitartóan 40 ezer forint alatt tartózkodik a Magro.hu fizikai piacterén és jelenleg nem látszik olyan erő, ami innen érdemben kimozdítaná.
Úgy tűnik, mintha az év első munkanapján tetőzött volna a kukorica árfolyama Párizsban (MATIF/EURONEXT). Azóta lassan csordogál lefelé az ár és pénteken már 168 euró alá jutott tonnánként. A forgalom azonban még mindig ünnepi, talán a harmadik hétre magához tér.
Chicagóban (CBOT/CME) a 140 USD-os szint fölött tanyázik a görbe és naponta minimális változással oldalazta eddig végig az elmúlt két hetet.
De mi van a búzával?
Mind az étkezési, mind a takarmánybúza fizikai ára folyamatosan 40 ezer forint környékén járt a 2. héten. Hol egy kicsit alatta, hol egy kicsit felette, de attól jelentősen el nem távolodva. Nagyon beállt most a jelenlegi árszint.
Megtörni látszik viszont a búza lendülete Párizsban (MATIF/EURONEXT). A jó egy hónapig tartó emelkedés után – egyes jelek szerint – a görbe elérhette a lokális maximumát. Ha minden igaz, 170 euró képezte a leküzdhetetlen akadályt. Mindenesetre a jövő héten már tisztul majd a kép.
Mint mostanában annyiszor, ezúttal is együtt mozgott a párizsi a chicagói árutőzsdével (CBOT/CME). Ott is a stagnálásé lett a főszerep a múlt héten. 156,63 USD jelentett a pénteken a végállomást. Jelenleg 3 ezer tonna búza keresi új gazdáját a hazai piactéren.