A www.aranypiac.hu tájékoztatója szerint az arany árfolyama -3,25 százalékos heti veszteséget produkált Londonban, miután az azt megelőző héten még +6,45 százalékos (két hete +4,66 százalék) heti plusszal zárt. Ugyanez érvényes az ezüstre is, amely -2,19 százalékot korrigált az egy héttel korábban teljesített +9,64 százalékhoz képest. Ugyanakkor mindkét nemesfém már bőven halmozott fel nyereséget az éve eleje óta ahhoz, hogy az elmúlt hét mindösszességében viselhető mínuszai miatt a befektetők többségének egyelőre ne legyen szüksége fejfájás elleni fájdalomcsillapítóra.
Miután pénteken az árfolyamok ismét jelentős pluszban zártak, máris úgy tűnhet, hogy a nemesfémek túl vannak a nehezén. A nagy kiárusítás szülte elbizonytalanodás azonban nyomott hagyott a piacokon, ami például egyértelműen kiolvasható az árfolyamok többszörösére emelkedett volatilitásából is. Ezzel az arany és az ezüst mintegy időben lemaradva követi a részvényindexek volatilitásának robbanásszerű növekedését.
Az arany múlt heti gyengébb teljesítményére azt követően került sor, hogy korábban hét egymást követő héten át rekordot rekordra halmozott az árfolyam. Igazán fundamentális okai a csökkenésnek most sem voltak, mindössze technikai értelemben gyülemlett fel eladói nyomás a folyamatos és nagymértékű növekedés eredményeként. A rövidtávon kereskedő spekulánsok ilyenkor nem tehetnek mást, mint hogy eladnak, és ezzel betakarítják a papíron elért nyereségüket. De volt, aki csak a határidős tőzsdéken megemelt letéti díjak miatt kényszerült likvidálni portfoliójából a nemesfémet. Ilyen természetű korrekciók természetes velejárói az árfolyamok emelkedésének, miközben középtávon a gyenge gazdasági növekedés, az euróövezet pénzügyi nehézségei, a dollár eróziója, a negatív reálkamatok, az inflációs nyomás a feltörekvő és a fejlett gazdaságokban, valamint a jelentős befektetői kockázatok miatt elengedhetetlen biztonsági tartalék képzése, kivétel nélkül mind az aranynak kedveznek.
Forrás: aranypiac.hu
Nem kell nagy látnoknak lenni annak felismeréséhez, hogy a nemesfémárak jövőbeni alakulását leginkább az elkövetkezendő hetek politikai és jegybanki döntései határozhatják meg. Merre tart az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, és születik-e egyezség Merkel és Sarkozy között a sok szakember által elutasított euró-kötvények ügyében? Ben Bernanke Fed-elnök a nagy izgalommal várt pénteki beszédében elismerte ugyan, hogy aggasztóak az USA gazdaságának kilátásai, de iránymutatással nem szolgált a gazdaságélénkítő programok vonatkozásában. A befektetők viszont pont az efféle bizonytalanságot szeretik a legkevésbé, ezért ennek is betudható a nemesfémek árfolyamának pénteki gyors visszaemelkedése.
Az előttünk álló héten nagy eséllyel folytatódhat az arany árfolyamának hullámvasútja, amely során ez a támasz ismételten tesztelésre kerülhet. Ennek elestével veszélybe kerülhet a július elején indult rövidtávú emelkedés. Mindösszességében egyelőre érdemes nagy volatilitásra felkészülni, ami nem utolsó sorban annak is köszönhető, hogy a Bernanke-beszéd nem szolgált egyértelmű iránymutatással a piacok számára.
Az árfolyam múlt heti esése egy erőteljes visszatesztnek bizonyult, amely visszavezette a kurzust a fekete vonalakkal jelölt szimmetrikus háromszögbe, ahonnan előbb lefelé, majd ismét felfelé történt kitörés. Az elkövetkezendő nyolc hétben elméletileg 50 dollár feletti értékek jöhetnek a szürkésfehér nemesfém árfolyamában. Az ezüstár tétova ingadozása a piac határozatlanságát tükrözi, ami a tőzsdén kereskedett alapok készletváltozásaiból is jól kiolvasható.
Privátbankár