1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai szövetségi büdzsé hiánya az első negyedév végén 1,4 billió dollár - tavaly egész évben volt ennyi. De inflációra cseréltük a jólétet mi is
Az amerikai szövetségi költségvetés hiánya az első negyedév végén 1,4 billió dollár - hozzávetőleg tavaly egész évben volt ennyi. De inflációra cseréltük a jólétet mi is, Európa is az előírt limitek felett van az államadósságban.

Az amerikai szövetségi költségvetés hiánya 2007-ben 343,3 milliárd dollár volt, tavaly 1,438 billió dollár, most az első negyedév végén 1,409 billió dollár. Az amerikai szövetségi kormányzat teljes hitelpiaci adóssága a válság előtti utolsó "békeév", 2007 végén 5,122 billió dollár volt, most az első negyedév végén pedig 9,646 billió dollár. (Az Egyesült Államok teljes közadóssága az amerikai pénzügyminisztérium szerint 14,343 billió dollár - a tavalyi GDP 97,8 százaléka - volt a múlt hét végén, ebből a hitelpiaci adósság 9,75 billió dollár, azonban a teljes közadósság nem minden tétele terheli a szövetségi költségvetést).

A pénz részint hagyományos hitelfelvételből, részint növekvő mértékben a Fed mennyiségi enyhítő programjaiból, elektronikus bankóprésből származott, azaz gazdasági fedezettel nem rendelkező "játékpénzből". A Fed mérlegfőösszege 2007 közepén 869 milliárd dollár volt, a múlt hét végén 2,882 billió dollár. Ez a - túlnyomórészt inflációs pénz - egyenértékű az amerikai GDP 19,7 százalékával.

Már az adósságot is finanszírozni kellene

Finálé?
Az euróövezeti vezetők ma tanácskoznak Görögország megmentéséről. Tegnap Nicolas Sarkozy és Angela Merkel együtt vacsorázott Berlinben, hogy megtárgyalják az adósságválságra adható válaszokat. A francia-német tandem valószínűleg amellett fog kardoskodni, hogy a magánszektor is vegye ki a részét az egyre súlyosabb válságba süllyedő Athén megmentéséből - erre reális esély van.
Német források szerint a két vezetőhöz csatlakozott az EKB elnöke is és sikerült megállapodniuk.
Izgalmakból jut péntekre is, holnap az amerikai adósságplafon megemeléséről szavaznak Washingtonban. Úgy néz ki, kiegyeznek a republikánusok és a demokraták - ha nem születik megegyezés az Egyesült államokat le is minősíthetik, ami újabb bizalmatlansági dominót indíthatna el. Az adósságcsapdában vergődő országok számára sorsdöntő két nap következik.
Az Európai Központi Bank (EKB) hasonló - bár az EKB állítása szerint a kereskedelmi bankok betétjeiből állandóan sterilizált - programjai hozzájárultak ahhoz, hogy az euróövezeti országok a tavalyi évet 7,837 billió euró kormányzati adóssággal fejezték be. Ez az össz-GDP 85,1 százaléka az előírt legföljebb 60 százalék helyett. 2007 végén 5,985 billió euró, az össz-GDP 66,2 százaléka volt az összes kormányzati adósság. Az euróövezeti országok összes államháztartási hiánya 2007 végén 60,1 milliárd euró, a GDP 0,7 százaléka, tavaly év végén 550,5 milliárd euró, a GDP kerek 6 százaléka volt az előírt legföljebb 3 százalék helyett.

Időszerű tehát, hogy a kormányok csökkentsék kiadásaikat, ha meg akarják őrizni hitelképességüket az adósságuk finanszírozása végett. Ugyanis ma már nem gazdaságfinanszírozás folyik, hanem adósságfinanszírozás. Ez egyeseknek - Németországnak, Franciaországnak - jól megy, másoknak - Görögországnak, Portugáliának - rosszul, ám a végeredmény ugyanaz: a kormányoknak már nincs pénzük a gazdaság segítésére, és nem is tudnak honnan szerezni. Közben ugyanis elapadnak a források, mert a központi bankok beleütköztek a visszatérő inflációba. A Fed június végén abbahagyta a mennyiségi enyhítést, amelyből addig amerikai kincstárjegyeket vásárolt. Az EKB utolsó ilyen programja, a tavaly májusban meghirdetett "értékpapírpiaci program" (SMP) sem működik már tavasz óta, ugyanis tavaly év végére az EKB mérlegfőösszege 2,002 billió euróra, az euróövezeti össz-GDP 21,8 százalékára dagadt a 2007 végi 1,508 billióról, 16,7 százalékról.

A kormányok saját adósságfinanszírozása miatt viszont nem jut elegendő pénz a gazdaságnak. Az EKB statisztikája szerint az euróövezetben a kormányok május végén 3,081 billió euróval tartoztak az euróövezeti hitelpiac szereplőinek, 6,2 százalékkal többel, mint egy évvel azelőtt. 2007 végén a kormányzati adósság 2,418 billió euró volt ezen a piacon, 2,3 százalékkal kevesebb, mint egy évvel azelőtt. A mai tartozás 27 százalékkal több, mint 2007 végén. Nem utolsó sorban éppen ezért az euróövezeti vállalatoknak jutó hitel 2007 vége és most május vége között csak 7,6 százalékkal nőhetett e hitelpiacról, amelynek május végén 4,714 billió euróval tartoztak a vállalatok a 2007 végi 4,283 billió helyett. Jellemző az irányzat is: a 2007 végi vállalati tartozás 14,4 százalékkal több, a most május végi mindössze 0,9 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál, miután több mint egy évig csökkent éves összehasonlításban a vállalatoknak jutó új hitel.

Hová lett a pénz?

A vállalati hitelezés persze nem csak a szűkös források miatt kevés, hanem azért is, mert nemigen nő a lakossági fogyasztás. Nincs növekedési kilátás, amire számítva érdemes lenne hitelkockázatot vállalni - vagy a bankok részéről adni - a mostani bizonytalanságban. Az euróövezetben, az Egyesült Államokban a lakossági fogyasztás a fellendülés éveiben is a gazdaságpolitika mostohagyereke volt a versenyképességért vívott nemzetközi küzdelemben, de most még sanyarúbb sors vár rá a munkanélküliség és a közkiadások kényszerű csökkentése miatt, ahelyett, hogy a föllendülés forrása lehetne.

Ha már most végül senkinek nincs belőle, akkor hová lett az a rengeteg pénz? Mivel a gazdaságot csak rövid ideig segíthette - utána a kormányok beleütköztek a kibontakozó államadósság-válságba, a vállalatok az államadósság-válság tőkét elszívó hatásába egyfelől, és a gyenge fogyasztói piacba másfelől -, a sok játékpénz a pénzügyi rendszeren keresztül mindinkább kicsorgott a piacokra, mindenekelőtt a nyersanyagpiacra és a kőolaj szabadpiacára.

A játékpénzből így egyszer csak mégis infláció lett, hiába renyhe a gazdaság. Ez már kamatemelésekre késztette az EKB-t és a kínai központi bankot, és a Fed sem halogathatja a végtelenségig. Ettől csak minden nehezebb lesz. Még a nyersanyagpiaci spekulációra sem várhat nagy jövő, ha a gazdasági növekedés világszerte lassul vagy megáll. Körbe-körbe harap minden mindenbe manapság: a sok pénz pénzhiányt okozott, azaz a kormányok pénzszükséglete már nem segíti, hanem nyomasztja a gazdaságot, miközben a fogyasztás alig gyarapodhat, de az infláció nő és a hitel drágul. Ha újrakezdődik az előre menekülés, vagyis a rossz adósságok értékpapírosítása - mint 2008-ig a rossz magánadósságoké, ami a válságot okozta, csak most a rossz államadósságoké, amint a második görög mentőprogram ígéri -, és ez esetleg megint összedönti a pénzügyi rendszert, akkor már nem lesz, nem lehet új játékpénz a gazdaság újraindítására.

Bőven volt pénz, mára még sincs belőle, csak adósság és infláció.

MTI, Privátbankár

Címkék: Befektetés
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetés Gyémántbiznisz földi halandóknak?
Privátbankár.hu | 2020. február 19. 13:39
Már a standokon a Piac & Profit legfrissebb száma! Gyémánt, mint alternatív befektetési forma? Erről és számos más érdekes témáról olvashat a februári lapban. Körbejártuk a magánegészségügy kérdéseit, beszélgettünk az Erste Bank vezérigazgatójával, írtunk a kiberbiztonságról, de olvashat a Nemzetközi Beruházási Bankról is a magazinban.
Befektetés Az MNB 5 millióra bírságolta a 4iG-t a lefújt T-Systems-ügylet kapcsán
Privátbankár.hu | 2020. január 23. 08:37
A bennfentesek jegyzékének jogsértő módon történő összeállítása miatt, emellett a T-Systems anyacégével, a Magyar Telekom Nyrt.-vel szemben is hozott intézkedést az MNB.
Befektetés Megtudtuk, mennyi vagyona van a Pallas Athéné alapítványoknak
Privátbankár.hu | 2020. január 22. 13:33
A legfrissebb kimutatás szerint 274,8 milliárd forintra nőtt a vagyon, ebből 8,8 milliárd még mindig bankbetétben van.
Befektetés IMF: 3 százalékos kamattal is ugyanennyire vinnék a MÁP Pluszt
Csabai Károly | 2019. december 6. 13:04
Ami a költségvetés kiadásait akár több száz milliárd forinttal mérsékelné – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról kiadott legfrissebb jelentése. Az nem tartja jó ötletnek, hogy a büdzsé kizárólag belföldről finanszírozza magát, mivel a mélyponton lévő kockázati felárunk miatt a külföldi forrásbevonás most jóval olcsóbb.
Befektetés Holnap reggel sokan maradhatnak hoppon a bankjegykiadó automatáknál
Baka F. Zoltán | 2019. október 31. 14:18
Holnap lejár a banki azonosítás határideje, bajba kerülhet, aki ezt elmulasztja. Sok nyugdíjas és a külföldön élők is a veszélyeztetettek körébe tartoznak. Az első határidő idén június 26 volt, de mivel az érintettek egy nagyon jelentős hányada - több százezer magánszemély, illetve vállalkozás - késlekedett a procedúrával, a kormány úgy döntött, hogy október 31-ig meghosszabbítja az eredeti határidőt.
Befektetés Sikeres volt az Opus Global Nyrt. kötvényaukciója
Privátbankár.hu | 2019. október 25. 17:10
A teljes tervezett mennyiségben lejegyezték a befektetési holding értékpapírjait.
Befektetés Áramhálózattal bővít az Opus, megveszi a Titászt
Privátbankár.hu | 2019. október 4. 14:05
Áramhálózattal bővítheti stratégiai portfólióját az Opus befektetési holding, miután megveszi a Titász 100 százalékos részvénycsomagját.
Befektetés Nyár végére csúszhat a nyugdíjkötvény kibocsátása
Csabai Károly | 2019. április 2. 06:00
Javában folyik a munka a kormányzati színfalak mögött annak érdekében, hogy megvalósuljon a Varga Mihály által 2018 végén megjelölt cél: a január végén közel 5900 milliárd forintos lakossági állampapír-tulajdon öt év alatt megduplázódjon. A jelet a pénzügyminiszter tavaly novemberben adta meg, bejelentve egy újfajta, nyugdíj-előtakarékossági magyar állampapír kibocsátását.
Befektetés Tőkét vontak ki a Skálából a tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2019. január 21. 17:01
Az egykori patinás üzletlánc jogutódjának számító ingatlanbefektető cég 180 millió forinttal, 540 millióra szállította le az alaptőkéjét.
Befektetés Már közel ötezer milliárdot kezelnek a hazai privátbankárok
Privátbankár.hu | 2019. január 15. 11:55
Több mint 43 ezer magánszemély összességében immár csaknem 5 ezermilliárd forintos vagyonát fialtatta 2018 végén a 16 hazai privátbankári szolgáltatónál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG