"Az időjárási szélsőségek és a növekvő kereslet (pl. Kína) az élelmiszerárakat, a közel-keleti feszültség és a globális fellendülés pedig az olajárakat hajtják felfelé. Az emelkedő nyersanyagárak és a beinduló gazdasági növekedés hatására egyre erősebb inflációs nyomás van jelen a világban" - kezdte előadását Zámbó Tibor, a K&H Alapkezelő portfólió menedzsere.
Zámbó emlékeztetett: 3-3,5 százalékos gazdasági növekedést prognosztizálnak az USA-ban erre az évre, ami mellett az eurózóna helyzete is javul, várhatóan 2-2,5 százalékkal fog emelkedni idén. A központi országokban van egy törésvonal a gazdasági növekedésben: Németország jó ütemben teljesít, Franciaország, Olaszország viszont kevésbé. A perifériás országok - Írország, Portugália - pedig éppen csak növekednek - tette hozzá.
A feltörekvő piacok kapcsán kiemelte a szakember: 2011-re 6 százalékos növekedésre számítanak, de emögött is különböző regionális különbségek vannak: Kína, Dél-Amerika jól növekszik majd, a szintén ide sorolt Kelet és Közép-Európa elmarad ettől. Az élen állóknál egyre fontosabb lesz a belső kereslet alakulása - hangsúlyozta Zámbó a K&H Alapkezelő befektetői klubjában.
Az amerikai foglalkoztatási helyzet
"Az ipari termelés hatalmasat zuhant a válság során, majd egy V betűt rajzolva nagyon gyorsan elkezdett kilábalni. Ehhez képest a foglalkoztatás egészen más pályát ír le. 7-8 millió munkahely veszett el és a válságból való kilábalás során a foglalkoztatottság mutatói nem javultak. Nagyjából 10 millió munkahely hiányzik a potenciális foglalkoztatáshoz, ami azt jelenti, hogy havonta 200 ezer új munkahelynek kellene létrejönnie ahhoz az USA-ban, hogy a növekedés tartós legyen. Ezt most már elérik a mutatók, de még így is években számolhatjuk, mire helyreáll a válság előtti helyzet" - mondta Zámbó Tibor.
Eurózóna
A K&H szakembere szerint vannak a kamatemelés megkezdésére utaló jelek az eurózónában. A feltörekvő országok fiskális pozíciója kedvező, a fejletteknél viszont a költségvetés visszafogására van szükség, ami lassíthatja a növekedés ütemét. Zámbó kiemelte: a magas piaci kamatok egyre nagyobb adósságterhet jelentenek a perifériás országoknak.
Magyarország
A hazai helyzettel kapcsolatban elhangzott: a korábbinál magasabb növekedési alappályára állt a magyar gazdaság, elsősorban az erőteljes exportbővülés miatt. A hagyományostól eltérő gazdaságpolitikai eszközökről még nem lehet pontosan tudni milyen eredményekkel járna - mondta el Zámbó Tibor, az államadósság csökkentésére és a foglalkoztatás ösztönzésére koncentráló gazdasági csomag következményeire még várnak a piacok.
Öregedő társadalom
Az elöregedő magyar társadalom évről évre egyre komolyabb problémát fog jelenteni a nyugdíjrendszer fenntarthatósága szempontjából - kezdte előadását Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója. A hazai népesedési folyamat jelenlegi tendenciái mellett az öngondoskodással növelhetjük a nyugdíjas évek anyagi biztonságát - tette hozzá.
A szakember kiemelte, Magyarországon évről évre egyre kevesebb aktív dolgozó tartja el az adott kor nyugdíjasait. A magánnyugdíjpénztárak megszüntetésével minden terhet átvállalt az állam és az első évben kimagasló bevétellel járó intézkedéssel, hosszútávon egyre nagyobb költségtöbbletet vett a nyakába.
A fenntarthatóság érdekében adott állami válaszlehetőségekkel kapcsolatban Zobor Zsuzsanna megjegyezte: a nyugdíjkorhatár és járulékterhek emelése, a nyugdíjszámítás vagy a nyugdíjrendszer módosítása, mind-mind politikai kockázatokkal jár. Nem marad tehát más, mint az öngondoskodás növelése - mondta Zobor Zsuzsanna.
Privátbankár - Acsai N. Ferenc