A szeptemberben kezdődött aratás kezdete óta 189,2 millió tonna kukoricát takarítottak be, 6,7 százalékkal többet, mint tavaly. Az elemzők várakozások szerint a múlt hónapban kezdődött üzleti évben megötszöröződhet a behozatal mennyisége, ugyanis a kereslet sokkal gyorsabban bővül, mint a kínálat.
Az elképesztő emelkedés a kínai gazdaság brutális bővülésének, és a lakosságszám növekedésének velejárója. A kínai gazdaság kibocsájtása az elmúlt 10 évben megötszöröződött. A tejfogyasztás csaknem megháromszorozódott 2000 óta, az ország 1,34 milliárd lakosa pedig 26 százalékkal fogyaszt több sertést, mint 10 évvel ezelőtt. A kukorica esetében a kereslet 50, míg a megtermelt mennyiség mindössze 38 százalékkal nőtt.
A Bloomberg által idézett elemzők felhívják a figyelmet, hogy nagyobb mennyiségű tartalékok képzésével lehetne küzdeni az infláció ellen. A kínai fogyasztói árak elszabadulásának fő oka az élelmiszer-alapanyagok, és az alapvető élelmiszerek árának elszabadulásában keresendő. Kína egyébként nemcsak jó minőségű kukorica-behozatalra szorul, jelentős mennyiségben kell importálnia gyengébb minőségű szemestakarmányt és búzát is.
A kínaiaknál csak az amerikaiak termelnek, és fogyasztanak több kukoricát, Kína így elsősorban az Egyesült Államokból szerzi be a hiányzó mennyiséget. Úgy tűnik azonban, hogy az amerikai farmereket is váratlanul érte a kereslet hirtelen felfutása, ennek ellenére a szakértők nem tartanak az árak elszabadulásától, ugyanis a világgazdaság lassulásától való félelem erős nyomást gyakorol a terményárakra.
Privátbankár