Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szokatlan, 8 perces késlekedés után bejelentette, hogy a piaci körökben Operation Twist (átfordítás hadművelet) néven elhíresült, a hozamgörbe kiegyenesítését célzó programba kezd. Ez gyakorlatilag meg is egyezik az előzetes elemzői várakozásokkal.
Átkaroló hadművelet
A Fed 400 milliárd dollár értékben vásárol majd hosszú lejáratú (6-30 éves) értékpapírokat, míg ugyanekkora összegért értékesít rövid (3 éves és az alatti lejáratú) papírokat; ezáltal a mérlegében szereplő eszközök futamidejét a hosszú oldal irányába tolja el.
Az irányadó kamatláb sávja a vártnak megfelelően marad 0-0,25 százalék, valamint megerősítették azt is, hogy ezt a szintet legalább 2013 közepéig tartani fogják.
A Fed változatlanul hagyja a kötelező tartalékokon felüli betétek 0,25 százalékos kamatát. A jegybank már sötétebben látja a gazdasági kilátásokat is, mint fogalmaztak, “komolyak a lefelé mutató kockázatok a gazdasági kilátások terén, többek közt az egyre nagyobb nyomás alá kerülő tőkepiacok tekintetében.” A Fed szerint az inflációs nyomás “látszólag csökkent”, de további gyengélkedésre számít a munkaerőpiacon.
Három ellenvéleményt megfogalmazó bizottsági tag (Plosser, Fisher és Kocherlakota) “nem támogatta a további monetáris lazítás bármilyen formáját a jelen körülmények között.”
A király meztelen
Az S&P 500 index a közleményt követő percekben 1 százalékos mínuszt mutatott (majd közel 3 százalékot zuhanva zárt). Az euró/dollár keresztárfolyam közvetlenül a nyilatkozat után megfelezte a közlemény kiadása előtt felhalmozott felfutását.
Ben Bernanke Fed-elnök ismételten csak azt jelezte a piacnak, hogy elképzelése sincs – és ami még rosszabb: hatékony eszköze sem – a recesszió kiújulása felett egyre erősödő aggodalmak leküzdésére - írja elemzésében a Saxo Bank.
Az “átfordítás hadművelet” megindításával a jegybank azt kockáztatja, hogy tíz hónapon belül másodjára ismét késve érkezik a megoldással. A QE2 tavaly novemberi meghirdetése ugyanis akkor érkezett, amikor a gazdaság már rég gyógyulófélben volt, így a kötvény-visszavásárlási program gyakorlatilag egy masszív árupiaci rallyba torkollt. Utóbbi az év első felében viszont komoly nyomás alá helyezte az amerikai fogyasztókat, ráadásul a gazdasági növekedésnek is megálljt parancsolt.
Eljött az ideje, hogy a gazdaságnak időt hagyva az lehetőséget kapjon az öngyógyulásra. Azaz a tőketartalékok újraépítésére van szükség, ami a gyakorlatban a megtakarítások támogatását és nem ellehetetlenítését jelentené. Sajnos azonban esély sincs arra, hogy Bernanke hallgasson erre a tanácsra, így érdemes felkészülni a Fed legújabb programjára és reménykedni abban, hogy csak haszontalan lesz és nem egyenesen káros.
Privátbankár