Nem kevésbé történelmi az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed döntése, a kormánykötvények gyakorlatilag korlátlan felvásárlásának folytatását és a nulla közeli alapkamat 2013 közepéig tartó befagyasztását illetően. Mindeközben folytatódik az euró-övezet adósságkálváriája. Spanyolországban és Itáliában megszorításokról döntenek a kormányzatok, már Franciaország tripla „A” adósosztályzatát is leminősítés fenyegeti, és kérdés, hogy meddig bírja még az európai mentőcsomagok finanszírozójaként lassan egyedül maradó Németország a reá nehezedő terheket.
A világgazdaság növekedésének romló kilátásai szereptévesztésre, gazdaságpolitikai feladatok ellátására kényszerítik az USA és Európa központi pénzintézeteit. Az alacsony kamatszint, a kötvényfelvásárlások, és a monetáris politika egyéb lazító intézkedései mind azt a célt szolgálják, hogy pénzt juttassanak a gazdaságba a konjunktúra felpörgetésére. Ebben a helyzetben, amikor a dollárban, euróban és az ezekhez kötődő egyéb valutákban őrzött megtakarítások értékének felhígulása fenyeget, mi sem kézenfekvőbb, mint hogy a befektetők vagyonuk biztosítása céljából tömegesen a nemesfémek felé fordulnak.
Egy biztosítás arra szolgál, hogy egy káresemény bekövetkezte ellen védje a biztosítottat. Így van ez a megtakarításokban elszenvedett veszteségek elleni védekezésben is, amelynek ősidők óta alkalmazott eszközei a nemesfémek. Az az évezredek óta megélt tapasztalat, hogy az arany és az ezüst egyfajta biztosításként működnek a pénzromlás valamint a politikai és gazdasági válságok idején, egyre több emberben tudatosul ismét. Erre utal a dinamikusan növekvő kereslet, valamint a nemesfémek árfolyamának alakulása a 2008-ban indult krízis óta. Annak ellenére, hogy a befektetési portfóliókban most még világszerte messze elmarad a nemesfémek aránya a korábbi válságidőszakokhoz (30-as, 70-es évek) képest, az arany ára máris történelmi rekordra emelkedett, és az ezüst jegyzése is ebbe az irányba tendál, bár kétségkívül nagyobb kilengések mellett.
Hét hét
Pénteken 1 848 dolláros (353 393 forint) új rekordon zárt, és ezzel a londoni árfixing alapján 6,45%-kal emelkedett az arany unciánkénti jegyzése egy hét leforgása alatt. Ilyen mértékű heti erősödésre 2007. áprilisa óta nem volt példa. Ez sorozatban immár a hetedik olyan hét, amely plusszal záródik a sárga nemesfém számára.
Az 1 772 dolláros korábbi csúcs fölé emelkedve a várakozásoknak megfelelően ismét felpörögtek a jegyzések az arany piacán. Technikai szemmel nézve ezzel elszállt az „árfolyam fedele”. Egy 1.900 dollárig tartó gyors emelkedésnek a jelek szerint most semmi sem állhat az útjában, de azt követően ismét visszarendeződés következhet. Az elmúlt hetekben látott minta (erős felívelés, rövid zászlórúd alakzat, visszarendeződés, majd újabb emelkedés) az árfolyam alakulásának visszatérő képlete maradhat az elkövetkezendő hónapokban is. Ennek a sémának csak egyes nagy piaci szereplők (jegybankok, COMEX) masszív intervenciója vethet véget. Egy esetlegesen nagyobb visszaesés lefékezésében ugyanakkor az 1 736 és 1 772 dollár közötti árfolyamtartománynak juthat szerep.
Pazar héten túl az ezüst
Az ezüst árfolyama oly sok hányattatás után a közelmúltban végre igazán pazar hetet tudhat maga mögött. Közel 10%-os heti emelkedéssel unciánként csaknem 42 dollárra (8.028 forint) drágult az olcsóbbik nemesfém a péntek délutáni londoni kereskedésben.
Az ezüst kirobbanó árfolyama számos ellenállási szintet tört át az elmúlt hét folyamán, ezzel végérvényesen bizonyítva, hogy május eleji esése valóban nem a hosszútávon emelkedő trend törésének volt a kezdete. Az utóbbi időben kissé gyengélkedő kurzus pénteken trendmegerősítően tört ki felfelé egy már a megelőző héten is kirajzolódott szimmetrikus háromszög alakzatból (fekete vonalak). Az elmélet szerint ezzel a piac szereplőinek a nagy esést követő hezitáló magatartása a végéhez ért, egyértelműen fölébe kerekedtek az eladóknak a vevők, és most további jelentős árfolyam-növekedésre lehet kilátás. Az utóbbi időszakban valamelyest alulteljesítő szürkésfehér nemesfémnek az aranyhoz képest is van mit pótolnia. Összességében rövidtávon, még augusztus vége előtt, akár 45 dollárig ugorhat fel az árfolyam. A kitörés visszatesztelése esetén pedig a háromszög felső diagonális ellenállási szintje szolgálhat támaszként.
Privátbankár