Az Arany Világtanács (Wold Gold Council, WGC) megbízásából az Oxford Economics kutatóintézet egy független elemzést készített az arany és más befektetési eszközök teljesítményéről különböző gazdasági helyzetekben. A tanulmány „The impact of inflation and deflation on the case for gold” címmel jelent meg a napokban. A kutatás célja többek között az arany szerepének vizsgálata volt egy sikeres befektetési portfolióban.
Az elemzők az "Oxford Global Model", egy nemzetközileg elismert makroökonómiai előrejelző- és szimulációs modell alkalmazásával vizsgálták meg különböző gazdasági környezetekben az arany befektetési szerepét. A komplex modellstruktúra több száz egyenletet és a legkülönfélébb változókat (fogyasztás, beruházás, export, import, kínálati és termelési adatok, az állami szektor és a társadalombiztosítás különböző változói, árindexek, foglalkoztatási és tőkepiaci mutatók stb.) foglalja magába. Az aranypiac.hu elemzői szerint a modell és az adatok feldolgozására fejlesztett szoftver kiválóan alkalmas makroökonómiai szimulációs számítások elvégzésére.
Történelmi csúcsra szökött szerda délután az arany azonnali jegyzése Londonban arra a hírre, hogy az euróövezeti államok vezetői válságtanácskozásra készülnek. Részletek >> |
A kutatás arra a következtetésre jut, hogy az arany különösen jól teljesít egy olyan extrém gazdasági környezetben, amikor magas az infláció, gyenge a dollár és nagy a nyomás a pénzpiacokon. Ugyanakkor meggyőző teljesítményt mutat a sárga nemesfém egy deflációs szituációban (az árszínvonal csökkenése) is, amely például egyes euró-tagországok fizetésképtelensége esetén a megbízhatóbb eszközökbe való menekülés nyomán alakulhatna ki.
Az elemzés legfontosabb megállapításai a következők:
|
Marcus Grubb szerint „a tanulmányból az következik, hogy a tipikus befektetői allokáció az arany tekintetében elmarad az optimálistól. A befektetők nagy többsége alig vagy egyáltalán nem rendelkezik arannyal, ami jelentős tőkekockázattal jár. Az arany folyamatos stratégiai birtoklásának elismertsége egyre növekszik már egy ideje, amiért az arany hozadékának átértékelése szükséges a befektetési portfoliókban.”
Privátbankár