A pénzügyminiszter európai kollegáival folytatott megbeszélést követően elmondta: Az uniós tagországok közti felelősség- és feladatmegosztás ügyében a megjelent miniszterek többsége támogatta azt a Magyarország által régóta képviselt véleményt, hogy differenciáltan kell a kérdésben állást foglalni a felügyeletek "anya"-, illetve "vendég" szerepéről.
A vita tárgyát azt képezi, hogy mely országokban működik székhellyel illetve anélkül valamilyen pénzügyi szolgáltató tevékenységet nyújtó intézmény vagy biztosító, s így aszerint differenciáltan kell a felügyeletek működését biztosítani. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még az Európai Unió márciusi brüsszeli csúcstalálkozóján javasolta: kezdődjön el az a folyamat, amely azt célozza, hogy létrejöjjön egy egységes európai pénzügyi felügyelet. Magyarország akkor azt indítványozta, hogy a francia EU-elnökség időszakában készüljön egy ilyen folyamatot megalapozó jelentés.
Magyarország a javaslat megtételekor abból indult ki, hogy a pénzügyi szektor nemzetközivé vált, a termékek és szolgáltatások átlépik az országhatárt. A védekező mechanizmusok - például a felügyeleti mechanizmusok - nagyobb része azonban nemzeti kézben maradt, s ez egyensúlyhiányhoz vezet.
Veres János tájékoztatása szerint a francia EU-elnökség arra kapott meghatalmazást az illetékes miniszterektől, hogy még az év vége előtt olyan szöveg kerüljön megfogalmazásra, amely akár határozati formát is ölthet. A pénzügyminiszter úgy véli: a dokumentum valamelyik hivatalos Ecofin-ülés elé kerülhet, ahol akár döntés is születhet.
Az európai pénzügyminisztereknek az EU pénzügyi stabilitásának megerősítéséről szóló nem hivatalos találkozójára a nemzeti bankok és a nagy nemzetközi pénzügyi szervezetek vezetői is meghívást kaptak, akik a gyakorlati oldalról ismertették a kérdésben álláspontjukat, így többek között Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, az UniCredit Bank elnöke, az AXA elnöke és Deutsche Bank egyik igazgatósági tagja.
Kell-e mentőöv az uniós gazdaságnak?
Magyar lobbisták, irány Brüsszel!
A pannon Hőerőmű neki megy az EU-nak
Indul a nagy eukrata "valóságshow"
MTI