A kormányzat célja a szitek bevezetésével elsősorban a tőkebevonás - mondta el Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője. A szabályozott ingatlanbefektetési társaságok magyarországi konstrukciója valóban vonzó lehet a befektetési lehetőségeket kereső tőkéseknek, mivel azok számára is megnyitja az utat az ingatlanpiac előtt, akik eddig nem fértek hozzá ehhez a szektorhoz.
A BÉT és a KBC Securities által szervezett konferencián Pankucsi Zoltán elmondta: számos üzleti konstrukcióban próbálják az egyes országok magukhoz vonzani a befektetőket. A szitek Európában és Európán kívül is számos országban léteznek, Magyarországon azonban nem volt korábban elérhető ez a befektetési forma; a kormány a szitek bevezetlésével közelebbé akarja hozni Magyarországot az áhított „kelet Luxemburgja”-státusz eléréséhez.
Mi az a szit? A szit az a nyilvánosan működő, legalább tízmilliárd forint összegű induló tőkével rendelkező, az állami adóhatóság által – a társaság bejelentése alapján – nyilvántartásba vett nyílt részvénytársaság, amely megfelel a törvényben foglalt feltételeknek. A szit tulajdonképpen az EU más tagállamaiban már elterjedt úgynevezett REIT-struktúrát (Real Estate Investment Trust - REIT) hívatott meghonosítani Magyarországon. A szit, illetve 100%-ban tulajdonolt projekttársaságai (Special Purpose Vehicle - SPV) kizárólag saját tulajdonú ingatlan adásvételét, saját tulajdonú ingatlan bérbeadását, üzemeltetését, ingatlankezelést, vagyonkezelést végezhetnek Magyarország területén. A szit által realizált jövedelem csak a részvénytulajdonosok szintjén adózik osztalék- és árfolyamnyereség-adó formájában: nem kell ugyanis társasági adót, helyi iparűzési adót fizetniük, a visszterhes vagyonszerzési illeték mértékére 2%. A szit éves eredményét 90%-ban, SPV 100%-ban köteles osztalékként tulajdonosai felé kiosztani. Indulásához 10 milliárd forint tőke kell, az összes tulajdonrész legalább 25%-át közkézhányadként szabályozott piacra kell bevezetni. A szabályozott ingatlanbefektetési társaság kibocsátott részvényeit együttesen legfeljebb összesen tíz százalékban tulajdonolhatják biztosítók és hitelintézetek, valamint amelyben együttesen az összes szavazati jog legfeljebb tíz százalékát gyakorolhatják A társasági forma már több nyugat-európai országban működik, a régióban viszont Magyarország az első, ahol bevezették. |
Pankucsi szerint a magyar ingatlanos cégek nagyon nehezen tudnak tovább lépni tőke híján, a sziteknek köszönhetően azonban a tőzsdén keresztül egyszerűbben juthatnak tőkéhez akár kisbefektetőktől, akár intézményi befektetőktől. Amellett azonban, hogy már meglévő társaságok számára is nyitott a szitté alakulás lehetősége, elsősorban az új társaságok alapítását várja a kormányzat. Emellett a korábban a magyarországi lehetőség híján külföldön megalapított, de magyar illetőségű szitek „hazaköltözésére” is lehetőséget teremt a magyar konstrukció, ami a főosztályvezető szerint sok esetben versenyképesebb, mint a külföldiek.
Beer Gábor, a a KPMG adótanácsadó partnere szerint a jelenlegi szabályozás gyakorlatilag 100 százalékban megfelel a nemzetközi módszertannak: a sziteknek társasági és helyi iparűzési adót sem kell fizetni – különösen ez utóbbinak van nagy jelentősége a magyar piacon: ennek köszönhető, hogy az árbevételnek gyakorlatilag 2 százaléka a sziteknél marad. Adófizetés csak a társaságból történő osztalékfelvételnél merül fel. A szit azonban nem elsősorban adózási szempontok miatt jött létre, hanem az ingatlanbefektetések hozzáférhetőségének javítása volt a fő cél. Gondot jelenthet azonban a vagyonszerzési illeték: ez a szitek esetében fixen 2 százalék. Emellett az adórendszer nem közvetlenül szitekhez kapcsolódó fejezetei is sokat számítanak a versenyképesség megítélésében: példaként a forrásadó hiányát említette, amely vonzó lehet az egyébként saját országukban forrásadó fizetésére kötelezett cégek számára. Gondot okozhat azonban a 90 százalékos osztalékfizetési kötelezettség abban a tekintetben, hogy a forintban kifizetendő összegek miatt esetleg árfolyamnyereséget kell kimutatnia az érintett vállalkozásnak – hívta fel a figyelmet Beer Gábor.
Balról jobbra: Csűrös Csanád (Portfolio.hu), Hegyi Ádám (KBC Securities), Beer Gábor (KPMG), Pankucsi Zoltán (Nemzetgazdasági Minisztérium)
A szitek professzionálják az ingatlanbefektetési piacot – mondta Hegyi Ádám, a KBC Securities senior corporate finance managare. Ha ez Magyarországon is bekövetkezik, valóban megindulhat a tőke a hazai ingatlanpiacra. A legfontosabb azonban ezen társaságok befektetési volta: olyan befektetők, akik eddig nem férhettek hozzá az ingatlanpiaci lehetőségekhez, most megfelelően szabályozott környezetben forgathassák pénzüket a szektorban.
Jó cégek, jó projektek vannak, vannak azonban problémák is – fogalmazott Hegyi. Egyrészt szükség van a jelenlegi piaci helyzetnek megfelelő felülvizsgálatra a korábban egészen más körülmények között elindított projektek esetében. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a jogszabályi előírásoknak megfelelően az érintett társaságoknak biztosítaniuk kell a transzparens működést.
Az intézményi befektetőket nem kényeztették el az elmúlt időszakban igazán jó budapesti tőzsdei kibocsátásokkal, így egy jól sikerült szit-bevezetés felkeltheti a piac érdeklődését. A külföldi befektetők számára akkor lehet vonzó a magyar szitek világa, ha néhány nagy sikerű sztorit sikerül példaként kiállítani – emellett persze a hazai ingatlanszektor általános jó állapota is szükséges a vonzerő növeléséhez.
Hegyi Ádám úgy véli: ha a következő három évben 3-5 igazán jó, minőségi szit-bevezetés történik, akkor elégedettek lehetünk.
Privátbankár - Gáspár András