A The Sunday Times összehasonlító elemzése szerint 1930. júniusában a Dow Jones 18 százalékot zuhant, az amerikai gazdaság depresszióba süllyedt, és a New York-i tőzsdén csaknem negyedszázados fagy állt be: az irányadó papírok értéke 1954-re érkezett vissza a krach előtti csúcspontra. A Dow Jones idén júniusban 10 százalékot esett, az olaj hordója 140 dollár felett jár, kiújultak a félelmek a bankrendszerrel kapcsolatban, és "a vészcsengők a szokásosnál is hangosabban szólnak".
A Société Générale bankcsoport londoni stratégája, Albert Edwards a City legborúlátóbb előrejelzői között van: prognózisa szerint a Wall Street és más fő értékpiacok 70 százalékot is zuhanhatnak a tavalyi csúcsokhoz képest. Ez azt jelentené, hogy a széles merítésű Standard & Poor´s 500-as index értéke 500-ra esik - ez a mutató pénteken 1280-on zárt -, a Dow Jones, amely tavaly 14 ezer pont felett tetőzött, 4500-as mélypontra süllyedhet a mostani, 11 300 pont felé lefelé közelítő értékekről, az irányadó londoni FTSE-100-as pedig, amely 5530-on zárta a múlt hetet, háromezerig csúszhat vissza.
A SocGen vezető tőzsdeelemzője szerint a nyersolaj a 140 dolláros csúcsokról 60 dollárra zuhan, csak az a baj, hogy ennek oka és ára a vezető ipari gazdaságok "mély recessziója", és a világgazdaságot még húzó, nagy felzárkózó gazdaságok meredek lassulása lenne.
Az amerikai recessziót sok nagy londoni ház jósolja, de a 30-as évekhez hasonló depresszióval a citybeli elemzők zöme nem számol.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza - júniusra szóló havi globális világgazdasági prognózisában azt írta: az 1929-ben kezdődött gazdasági visszaesést nem elsősorban a meredek tőzsdei korrekció okozta - az 1987-es krach például súlyosabb volt -, hanem az akkori pénzügypolitika "látványos kudarca". A Federal Reserve - az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbank-hálózat - ugyanis, amely a visszaesés ellenére mereven ragaszkodott az aranystandard fenntartásához, egészen 1931-ig folytatta a monetáris szigorítást.
Ma már azonban rendkívül valószínűtlen, hogy a Fed ugyanezeket a hibákat megismételné. A Federal Reserve élén, Ben Bernanke személyében, a 30-as években bekövetkezett Nagy Depresszió történetének egyik vezető szakértője áll, és a bank - agresszív kamatcsökkentéseivel és aktívabb pénzpiaci intervencióival - már eddig is sokat tett annak demonstrálására, hogy bármilyen szükséges lépést kész megtenni egy új depresszió elkerülésére, áll az EIU júniusi elemzésében.
A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő a nála kockázati besorolással ellátott szuverén adósokról összeállított, minap Londonban kiadott féléves elemzésében mindazonáltal azt írta, hogy az egy éve kirobbant globális, nagybani piaci likviditási válság világgazdasági kihatásai még mindig nem tetőztek.
Az amerikai gazdaság az idén bizonyosan recesszióba süllyed - sőt gyakorlatilag már recesszióban is van -, idei teljes évi növekedése a tavalyi 2,2 százaléknak a fele, 1,1 százalék lesz, jövőre sem gyorsul 1,5 százalék fölé, és még 2010-ben is várhatóan csak 1,9 százalék lesz a Fitch prognózisa szerint.
Két százalékon maradt az amerikai alapkamat
2010-ig vegetál az amerikai gazdaság
Olajlufi: az egekbe szállhat, mielőtt kipukkan
Makrostressz: Magyarország összetörne landoláskor
Recesszió: csak egy hajszállal javultak az esélyek
Ennél több kell egy amerikai recesszióhoz
MTI