A londoni gazdasági napilap szerint "senki nem jósolja", hogy a térség visszasüllyed a recesszióba, és a régiós országok államadósság-dinamikái általában sokkal jobbak, mint a nyugat-európai országokéi - miközben a befektetők félelme egyre nagyobb, az eurózóna újra recesszióba süllyedhet, a német növekedési kilátások sem biztatóak.
Bár az FT melléklete régiós szinten tekinti át a keleti tagállamokat, nem árt mindehhez hozzáfűzni, hogy a héten több közgazdász és kutatóintézet figyelmeztetett, hogy a magyar gazdasági növekedés jövőre még a kormány által 1,5%-ra korrigált alatt is maradhat, sőt, egyre többen beszélnek arról, hogy ismételten recesszióba süllyedhet hazánk. A legtöbb elemző egyetért abban, hogy a magyar kilátások romlásába a külső környezet mellett nagy szerepet játszanak a hazai gazdaságpolitikai intézkedések is.
Ezen intézkedések között pedig kiemelt szerep jut az államadósság csökkentésének, amire az FT melléklete is felhívja a figyelmet. Magyarország 77 százalékos GDP-arányos államadósság-rátája magas ugyan a térségen belül, ám sokkal alacsonyabb számos euróövezeti országénál, és csökken - írja a gazdasági lap.
Forrás: Privátbankár, Eurostat, CNN
Amint arról már tegnap beszámoltunk, az NGM adósságmérője jelenleg 76,1%-on áll - de a csökkenő tendencia és a kormány által vállalt célok miatt a következő években felzárkózunk a régiónkhoz, miközben az adósságcsapdában vergődő nyugati államoknak egyáltalán az adósságszint emelkedésének megállítása is komoly probléma.
A Financial Times elemzése szerint még annak is megvannak az előnyei, hogy az euróövezeten kívüli közép-európai országok valutái az elmúlt hetekben esetenként 10 százalékkal is gyengültek az euróhoz képest, mivel ez javította ezeknek a gazdaságoknak a versenyképességét.
A térség devizái közül most a zloty került a középpontba a hétvégi parlamenti választások miatt, kormányváltás esetén a lengyel fizetőeszköz tovább gyengülhet az euróval szemben, amit követhetnek a térségi devizák is.
MTI, Privátbankár