Minél több részlet derül ki a görög mentőcsomagról, annál inkább alábbhagy a megállapodást övező eufória, és ez a piacokon is érződik. A Fitch szerint egyenesen arról van szó, hogy szépen becsomagolták Görögország csődjét, "technikailag" legalább is csődhelyzetről van szó, még ha részlegesen is.
A legnagyobb európai hitelminősítő bejelentette ugyanis, hogy a magánszektorbeli hitelezők bevonása a Görögország megsegítését célzó új pénzügyi programba besorolási szempontból "korlátozott nem fizetői eseménynek" minősül, és a Fitch Ratings ennek megfelelő - vagyis "RD" (restricted default) - szintre fogja módosítani az érintett görög kormánykötvények besorolását azon a napon, amikor a javasolt kötvénycsere-program ajánlati időszaka lezárul.
Hiába nyilatkozott tehát úgy a csúcs után, a "megoldásban" kulcsszerepet vállaló német kancellár, hogy minden szempontból sikert értek el a felek. Angela Merkelnek egyrészt szembe kell néznie választóival, a német közvélemény szerint Németország túl nagy részt vállal a görögök megmentésében. Másrészt felocsúdtak a piacok is, a "részleges csődöt" egyre többen árazzák be.
A forint árfolyamán is látszik, az eufória elmúlt. Délután 16 óra környékén a hazai fizetőeszköz gyengülésnek indult az euróval szemben, újra a 270-es szint felé tendál az árfolyam. A forint gyengülésnek indult a svájci frankkal szemben is, ismételten átlépte a 229-es szintet a délelőtti 224,9 után.
11:00
A piaci szereplők kockázatvállalási hajlandósága erősödik, a svájci frankból visszavont pénzek pedig euróban és a kockázatosabb feltörekvő devizákban találnak maguknak helyet. Ennek nyomán péntek reggel már 1,18 fölé emelkedett a közös pénz svájci frankkal szemben mért árfolyama, az amerikai dollárból pedig 1,44-et kértek délelőtt 9 óra után a bankközin.
Az euró forintban mérve csütörtökön nap közben még 270 fölött is járt, pénteken délelőtt azonban már megközelítette a 266-os szintet is. A forint meredeken erősödik a svájci frankkal szemben is, a 224,9-es árfolyam mintegy 14 forinttal alacsonyabb (!) a hét elején elért történelmi csúcsnál.
Az európai tőzsdéken is az optimizmus az úr, folyik a korábban szinte biztosra vett görög államcsőd kiárazása. A londoni FTSE-100 0,67 százalékos, a frankfurti Xetra-DAX 0,58 százalékos, míg a párizsi CAC-40 0,95 százalékos erősödéssel állt a kereskedés első perceiben, míg a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 174,45 pontos, 0,8 százalékos emelkedéssel 22102,14 ponton nyitott pénteken.
Üröm az örömben: lassul a német gazdaság
Jelentősen lelassult a német gazdaságnövekedés a második negyedévben, és ez a trend várhatóan fennmarad az idei második félévben is. A német pénzügyminisztérium friss havi jelentésében becsült adatot nem közölt, de a szakértők szerint a hazai össztermék (GDP) növekedése 0,5 százalékra mérséklődött a második negyedévben az első negyedévi 1,5 százalékos növekedésről.
A müncheni ifo gazdaságkutató intézet pénteken romló üzleti hangulatról számolt be: a hétezer vállalat megkérdezése alapján számolt átfogó júliusi hangulatmutató 112,9 pont volt, ami alacsonyabb a júniusi 114,5 pontnál és elmaradt a szakértők által várt 113,8 ponttól.
A Markit piackutató vállalat csütörtök délelőtt a várakozásokat meghaladó mértékben csökkenő német beszerzési menedzser indexről számolt be. Az összetett index júliusban 52,2 pontra zuhant a júniusi 56,3 pontról. Elemzők az összetett indexre 52,7 pontot vártak.
MTI, Privátbankár