A New York Times azt írja: azt követően dőlt el, hogy nem lesz szavazás, miután az amerikai törvényhozás két házának, a kongresszusnak és a szenátusnak a képviselői nem tudtak megállapodni a szövetségi költségvetés stabilizálásáról. Úgy tudni, a kiadáscsökkentés módján és mértékén folyik a legkomolyabb vita.
Az amerikai gazdasági elemzők azt mondják: percről percre idegesebbé válnak a befektetők a politikai tétovázás miatt. "Veszélyesen közel kerültünk ahhoz a pillanathoz, amikor a teljes be nem avatkozás ijesztőbb, mintha csinálnának valamit" – fogalmazott a CNBC korábbi elemzője, Ron Insana.
A Capital Economics szakértői azt jósolták, hogy az amerikai szövetségi kormánynak az adósságlimit-emelési vita ellenére végül sikerül majd elkerülnie a törlesztési hátralékot, ám a ház szerint ebben az esetben is valószínűsíthető az Egyesült Államok leminősítése, esetleg már a jövő héten. A Capital Economics elemzői szerint azonban ezt akár dollárerősödés is követheti, jelezve a piac megkönnyebbülését, hogy "vége a bizonytalanságnak". |
A mostani helyzetben a CNBC szerint egyre erősödnek a piaci félelmek, így pénteken meredek árfolyamesés lehet a részvénypiacokon; az amerikai gazdaság világgazdasági súlya miatt nemcsak az amerikaiakon. Tény, hogy jó kezdés után már csütörtökön is mínuszban zártak az amerikai tőzsdék.
Egy Joe Terranova nevű kereskedő a CNBC-nek azt is elmondta: teljes biztos abban, hogy az S&P hatvan napon belül leminősíti az Egyesült Államokat. A hitelminősítés rendszerének bevezetése óta most először eshet ki az USA a legjobb besorolásból.
Amint arról tegnap beszámoltunk, az Egyesült Államokban patthelyzet alakult ki abban a vitában, amely az államadósság 14,3 ezer milliárd dolláros plafon értékének megemeléséről szól. A piac pedig bízott benne, hogy a két politikai oldalnak sikerül megegyeznie az augusztus 2-i határidő előtt
Index, Privátbankár