A befektetők Görögország miatt amúgy is idegesek voltak, mire napvilágot látott a miniszterrel készített interjú arról, hogy Magyarországot leminősíthetik, de nem nyúl védőhálóért.
Az uniós csúcstalálkozót megelőző befektetői hangulatingadozást követve a forint kezdetben kissé erősödött, majd gyengült szerdán: az eurót 299,57 forinton jegyezték délután négy órakor a kedd délután négy órai 298,07 forintos árfolyam után.
Az árfolyam aztán jelentősen megindult, a forint erős zuhanásba kezdett, egészen 302,69-es szintig az euróval szemben. A forint árfolyama két és fél éve nem volt ilyen mélységben. Ebben vélhetően szerepet játszott, hogy egy délután megjelenő interjúban, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azt mondta, nem zárható ki, hogy Magyarországot leminősítik. A magyar kormány azonban továbbra sem tárgyal arról, hogy védőháló gyanánt igénybe vegyen egy IMF-hitelkeretet.
Gyengült az euró is
Az euró szerdán 1,3920 dolláros jegyzés környezetében ingadozott egészen kora délutánig, amikor a német parlament által a Merkel-kormánynak az uniós csúcstalálkozóra adott széleskörű mandátum átmeneti árfolyamkilengést okozott. Az euró ekkor 1,3974 dollárig erősödött, majd meredeken gyengülni kezdett. Délután négy órakor az eurót már 1,3905 dolláron jegyezték.
Szerdán a devizapiacok figyelmét teljes egészében az uniós csúcstalálkozó kötötte le, különös tekintettel a kedden még utoljára ütköztetett nézetkülönbségekre, például az EKB további szerepéről, a görög adósságleírás mértékéről, az EFSF "ütőképességét" fokozó módszerekről hozott döntésekre.
London: ez nem 2008 Görögország törlesztésképtelenné válásának azonnali hatásai valószínűleg kezelhetők lennének, és sokkal kisebb kárral járnának, mint az amerikai Lehman Brothers nagybank összeomlása, de csak akkor, ha a politikai döntéshozóknak sikerül megakadályozniuk a következmények járványszerű átterjedését más, sokkal nagyobb adósokra - vélekedtek a szerdai EU-csúcs elé időzített helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők. |
Mivel a találkozó eredményességével szemben a várakozásokat már "sikerült lehűteni", átütő erejű megállapodásra a piacok már nem számítanak, ezért egy esetleges pozitív meglepetés sokkal élénkebb piaci reakciót vonhat maga után, mint ha (ismét) csalódniuk kellene.
Csalódást okozott a Mol
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 473,65 pontos, 2,66 százalékos csökkenéssel, 17.364,63 ponton zárt szerdán. Ismételten átlag alatti volt a forgalom a parketten. Közel 10 milliárdos forgalomban 3,4%-ot zakózott az OTP, a másik bankpapír, az FHB sem járt jobban, 2,2%-os mínusszal zárta a napot.
A Moltól sokat vártak az elemzők ma, hiszen az olajpapírok tegnap átlépték a 17 500 forintos ellenállási szintet és ez megnyithatta volna az utat felfelé. A bravúr nem jött össze, a Mol követte az OTP-t, méghozzá egy igen látványos, 4,5%-os korrekció keretében.
A Matolcsy-nyilatkozat a BÉT-en is éreztette hatását
Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője azt mondta: a befektetők negatívan értékelték egyebek mellett Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szavait. Negatívan fogadták azt is, hogy a miniszter szerint a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) való visszatérés egyértelműen a gyengeség jele volna.
Németh Sándor, a Buda-Cash Brókerház kereskedési igazgató-helyettese elmondta: rontott a hangulaton, hogy egy szerdai uniós háttértárgyalásról olyan hírek szivárogtak ki, amelyek szerint megrekedtek a tárgyalások a bankokkal.
Mindkét szakértő volatilis kereskedést vár csütörtökre, amelyet elsősorban az eurózóna adósságválságáról folyó brüsszeli, feltehetően az éjszakába nyúló tárgyalás eredménye határozhat meg.
Lejtmenetben Nyugat-Európa is
A nyugat-európai értéktőzsdék többsége második napja lejtőn volt szerdán. A kereskedés utolsó percében a londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 0,41 százalékkal volt a keddi záróértéke fölött, de a frankfurti DAX-30 0,69 százalékkal, a párizsi CAC-40 0,21 százalékkal elmaradt attól.
MTI, Privátbankár