1p
Az régiós olajipari cégek közül egyértelműen a legjobb befektetési célpont a Mol-részvény, a magyar vállalat mellett azonban érdemes a versenytársak papírjaira is figyelni
A KBC Securities szerint a budapesti tőzsdén forgó Mol-részvény továbbra is a legjobb befektetői célpont a régiós olajipari cégek között, a szektorra alapozott portfóliót azonban már érdemes bővíteni több versenytárs papírjával is a. A korábban is ajánlott OMV mellett az elemzők elérkezettnek látják az időt a beszállásra a román Petrom és a lengyel PKN esetében is, amit a kockázatok csökkentésére érdemes megfontolniuk a külföldi piacokon közvetlenül kereskedő tőzsdézőknek.

Jó hangulat uralkodott az elmúlt hetekben a nemzetközi tőzsdéken, ami a budapesti értékpapírpiacnak is lendületet adott. Az ismét vételen gondolkodó kisbefektetők figyelmét elsősorban a régiós olajszektor részvényeire irányítják most az elemzők, a globális növekedéssel kapcsolatos félelmek dacára. Érvelésük szerint a közép-kelet-európai tőzsdéken több olajcég papírja az indokoltnál nagyobb diszkonttal forog, ha az árat a cégek jövőbeni nyereségességi és osztalékfizetési kilátásaihoz viszonyítjuk.

Mol: növekedés és profitatibilitás

Császár Péter, a KBC Securities olajiparra szakosodott elemzője szerint a növekedés és a profitabilitás legjobb egyvelegét a Mol kínálja. A további áremelkedés katalizátora lehet a november 15-re várt gyorsjelentés, emellett érdemes figyelni a kurdisztáni eredményekre, a rijekai finomító további fejlesztéséről szóló hírekre és a március-áprilisban várható osztalékkal kapcsolatos bejelentésre is. Az elemző ugyanakkor több kockázatra is felhívta a figyelmet, mondván a magyar makrogazdasági helyzet és a hitelminősítés romlása mellett a horvát események is befolyásolhatják az olajrészvények árát. Ezért a KBC Securities szerint érdemes más régiós olajcég papírjával is kiegészíteni az olajszektorra alapozott befektetői portfóliókat.

A tegnapi tőzsdezáráskor azonban csalódást okozott a Mol, az előző napon a részvény átlépte a 17 500 forintos ellenállási szintet, így az elemzők további emelkedést prognosztizáltak. A bravúr azonban nem jött össze, a Mol követte az OTP esését, így 4,5 százalákos zuhanást produkált. Részletek>>

A versenytásak papírjai közül is érdemes szemezgetni

A Mol legnagyobb régiós versenytársa kedvező befektetési döntésnek bizonyulhat, ugyanis az elemzői vélemény szerint az OMV-papírok árfolyamára kedvezően hathat a jövőben, ha jól végződik a cég szeptemberben bejelentett stratégiai irányváltása, azaz a kutatás és a kitermelési tevékenység fokozása és a finomításból, kereskedelemből való visszahúzódása. Bár a stratégiaváltás talán kicsit elkésett és megvalósítása kockázatokat is hordoz, ha összejön, akkor nagyobb lökést is adhat az árnak.

A KBC elemzője többek között a varsói tőzsdén forgó PKN Orlen részvényeket is ajánlja, amelyek a folyamatosan növekvő üzemanyagpiacon betöltött vezető pozíciója miatt számít jó célpontnak. A vételre ajánlott papírok közé újonnan került be a román Petrom olajipari cég, mivel részvényei a mostani áron nagyon olcsók, miközben a cég a piac felső negyedébe tartozó osztalékhozamot kínál.

Elemzők óva intenek a cseh és lengyel olajipari cégek papírjaitól

A KBC véleménye szerint a régiós olajipari cégek papírjai többek között azért váltak vonzóvá, mert az eladósodottság csökkent, ami a visszafogott beruházási aktivitás és a stabil bevételek mellett javítja az osztalékkilátásokat. A szektor papírjai mellett szól, hogy a részvények átlagosan 5,2-es előretekintő EV/EBIDTA mutató mellett forognak, ami lényegesen alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál. Eszerint a vállalatok alulértékeltek nyereségtermelő képességükhöz viszonyítva.

Az önállóan kereskedő tőzsdézőknek iránymutatást jelenthet, hogy a 2012-13-ra várt alacsonyabb olajár ellenére az elemzők elsősorban az integrált cégekben látnak fantáziát. Elemzők érvelése szerint a globális növekedés lassulása az olajár mellett a finomítói árrést is lenyomhatja, ezért tartják vonzóbbnak azokat a cégeket, amelyek a finomítás és kereskedelem mellett a kutatással és kitermeléssel is foglalkoznak. A régiós olajcégek között nem ajánlják viszont az elemzők a lengyel Lotos és a cseh Unipetrol részvényeit. Mindkét céget sérülékenynek látják a KBC-nél az egyre romló makrogazdasági helyzetben.

Privátbankár

Címkék: Befektetés
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetés Gyémántbiznisz földi halandóknak?
Privátbankár.hu | 2020. február 19. 13:39
Már a standokon a Piac & Profit legfrissebb száma! Gyémánt, mint alternatív befektetési forma? Erről és számos más érdekes témáról olvashat a februári lapban. Körbejártuk a magánegészségügy kérdéseit, beszélgettünk az Erste Bank vezérigazgatójával, írtunk a kiberbiztonságról, de olvashat a Nemzetközi Beruházási Bankról is a magazinban.
Befektetés Az MNB 5 millióra bírságolta a 4iG-t a lefújt T-Systems-ügylet kapcsán
Privátbankár.hu | 2020. január 23. 08:37
A bennfentesek jegyzékének jogsértő módon történő összeállítása miatt, emellett a T-Systems anyacégével, a Magyar Telekom Nyrt.-vel szemben is hozott intézkedést az MNB.
Befektetés Megtudtuk, mennyi vagyona van a Pallas Athéné alapítványoknak
Privátbankár.hu | 2020. január 22. 13:33
A legfrissebb kimutatás szerint 274,8 milliárd forintra nőtt a vagyon, ebből 8,8 milliárd még mindig bankbetétben van.
Befektetés IMF: 3 százalékos kamattal is ugyanennyire vinnék a MÁP Pluszt
Csabai Károly | 2019. december 6. 13:04
Ami a költségvetés kiadásait akár több száz milliárd forinttal mérsékelné – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról kiadott legfrissebb jelentése. Az nem tartja jó ötletnek, hogy a büdzsé kizárólag belföldről finanszírozza magát, mivel a mélyponton lévő kockázati felárunk miatt a külföldi forrásbevonás most jóval olcsóbb.
Befektetés Holnap reggel sokan maradhatnak hoppon a bankjegykiadó automatáknál
Baka F. Zoltán | 2019. október 31. 14:18
Holnap lejár a banki azonosítás határideje, bajba kerülhet, aki ezt elmulasztja. Sok nyugdíjas és a külföldön élők is a veszélyeztetettek körébe tartoznak. Az első határidő idén június 26 volt, de mivel az érintettek egy nagyon jelentős hányada - több százezer magánszemély, illetve vállalkozás - késlekedett a procedúrával, a kormány úgy döntött, hogy október 31-ig meghosszabbítja az eredeti határidőt.
Befektetés Sikeres volt az Opus Global Nyrt. kötvényaukciója
Privátbankár.hu | 2019. október 25. 17:10
A teljes tervezett mennyiségben lejegyezték a befektetési holding értékpapírjait.
Befektetés Áramhálózattal bővít az Opus, megveszi a Titászt
Privátbankár.hu | 2019. október 4. 14:05
Áramhálózattal bővítheti stratégiai portfólióját az Opus befektetési holding, miután megveszi a Titász 100 százalékos részvénycsomagját.
Befektetés Nyár végére csúszhat a nyugdíjkötvény kibocsátása
Csabai Károly | 2019. április 2. 06:00
Javában folyik a munka a kormányzati színfalak mögött annak érdekében, hogy megvalósuljon a Varga Mihály által 2018 végén megjelölt cél: a január végén közel 5900 milliárd forintos lakossági állampapír-tulajdon öt év alatt megduplázódjon. A jelet a pénzügyminiszter tavaly novemberben adta meg, bejelentve egy újfajta, nyugdíj-előtakarékossági magyar állampapír kibocsátását.
Befektetés Tőkét vontak ki a Skálából a tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2019. január 21. 17:01
Az egykori patinás üzletlánc jogutódjának számító ingatlanbefektető cég 180 millió forinttal, 540 millióra szállította le az alaptőkéjét.
Befektetés Már közel ötezer milliárdot kezelnek a hazai privátbankárok
Privátbankár.hu | 2019. január 15. 11:55
Több mint 43 ezer magánszemély összességében immár csaknem 5 ezermilliárd forintos vagyonát fialtatta 2018 végén a 16 hazai privátbankári szolgáltatónál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG