Jó hangulat uralkodott az elmúlt hetekben a nemzetközi tőzsdéken, ami a budapesti értékpapírpiacnak is lendületet adott. Az ismét vételen gondolkodó kisbefektetők figyelmét elsősorban a régiós olajszektor részvényeire irányítják most az elemzők, a globális növekedéssel kapcsolatos félelmek dacára. Érvelésük szerint a közép-kelet-európai tőzsdéken több olajcég papírja az indokoltnál nagyobb diszkonttal forog, ha az árat a cégek jövőbeni nyereségességi és osztalékfizetési kilátásaihoz viszonyítjuk.
Mol: növekedés és profitatibilitás
Császár Péter, a KBC Securities olajiparra szakosodott elemzője szerint a növekedés és a profitabilitás legjobb egyvelegét a Mol kínálja. A további áremelkedés katalizátora lehet a november 15-re várt gyorsjelentés, emellett érdemes figyelni a kurdisztáni eredményekre, a rijekai finomító további fejlesztéséről szóló hírekre és a március-áprilisban várható osztalékkal kapcsolatos bejelentésre is. Az elemző ugyanakkor több kockázatra is felhívta a figyelmet, mondván a magyar makrogazdasági helyzet és a hitelminősítés romlása mellett a horvát események is befolyásolhatják az olajrészvények árát. Ezért a KBC Securities szerint érdemes más régiós olajcég papírjával is kiegészíteni az olajszektorra alapozott befektetői portfóliókat.
A tegnapi tőzsdezáráskor azonban csalódást okozott a Mol, az előző napon a részvény átlépte a 17 500 forintos ellenállási szintet, így az elemzők további emelkedést prognosztizáltak. A bravúr azonban nem jött össze, a Mol követte az OTP esését, így 4,5 százalákos zuhanást produkált. Részletek>>
A versenytásak papírjai közül is érdemes szemezgetni
A Mol legnagyobb régiós versenytársa kedvező befektetési döntésnek bizonyulhat, ugyanis az elemzői vélemény szerint az OMV-papírok árfolyamára kedvezően hathat a jövőben, ha jól végződik a cég szeptemberben bejelentett stratégiai irányváltása, azaz a kutatás és a kitermelési tevékenység fokozása és a finomításból, kereskedelemből való visszahúzódása. Bár a stratégiaváltás talán kicsit elkésett és megvalósítása kockázatokat is hordoz, ha összejön, akkor nagyobb lökést is adhat az árnak.
A KBC elemzője többek között a varsói tőzsdén forgó PKN Orlen részvényeket is ajánlja, amelyek a folyamatosan növekvő üzemanyagpiacon betöltött vezető pozíciója miatt számít jó célpontnak. A vételre ajánlott papírok közé újonnan került be a román Petrom olajipari cég, mivel részvényei a mostani áron nagyon olcsók, miközben a cég a piac felső negyedébe tartozó osztalékhozamot kínál.
Elemzők óva intenek a cseh és lengyel olajipari cégek papírjaitól
A KBC véleménye szerint a régiós olajipari cégek papírjai többek között azért váltak vonzóvá, mert az eladósodottság csökkent, ami a visszafogott beruházási aktivitás és a stabil bevételek mellett javítja az osztalékkilátásokat. A szektor papírjai mellett szól, hogy a részvények átlagosan 5,2-es előretekintő EV/EBIDTA mutató mellett forognak, ami lényegesen alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál. Eszerint a vállalatok alulértékeltek nyereségtermelő képességükhöz viszonyítva.
Az önállóan kereskedő tőzsdézőknek iránymutatást jelenthet, hogy a 2012-13-ra várt alacsonyabb olajár ellenére az elemzők elsősorban az integrált cégekben látnak fantáziát. Elemzők érvelése szerint a globális növekedés lassulása az olajár mellett a finomítói árrést is lenyomhatja, ezért tartják vonzóbbnak azokat a cégeket, amelyek a finomítás és kereskedelem mellett a kutatással és kitermeléssel is foglalkoznak. A régiós olajcégek között nem ajánlják viszont az elemzők a lengyel Lotos és a cseh Unipetrol részvényeit. Mindkét céget sérülékenynek látják a KBC-nél az egyre romló makrogazdasági helyzetben.
Privátbankár