A JP Morgan globális bankcsoport londoni befektetési részlege pénteken közzétett napi feltörekvő piaci helyzetértékelésében, az előző nap kiadott, augusztusról szóló magyar inflációs adatokat kommentálva azt írta: az élelmiszerárak három éve nem látott ütemben csökkentek havi összevetésben, és ez - az üzemanyagárak 4,5 százalékos esésével együtt - nagyobb mértékben hatott lefelé, mint amekkora árfelhajtó erőt a földgázár-emelkedés jelentett a hónap folyamán. Emellett a tartós fogyasztási cikkek deflációja is tovább mélyült a forint ereje miatt.
Mindezek alapján úgy tűnik, hogy az infláció irányt vett az 5,3 százalékos év végi szint felé, ami jórészt megfelelne az MNB előrejelzésének. A JP Morgan londoni elemzői szerint a javuló magyarországi inflációs kilátás és a gyenge növekedés arra mutat, hogy a jegybank "megengedheti magának a pénzügypolitikai kondíciók valamelyes lazítását". Jóllehet a cég várakozása szerint e lazítás zöme forintárfolyam-gyengülésből ered majd, a ház módot lát 0,75-1,00 százalékpontos kamatcsökkentésre is jövőre, ha a forint nem gyengül 250 fölé.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató pénteki londoni kommentárja szerint az adatsor részletei "dezinflációra mutatnak". A ház szerint az új inflációs számok alapján már a jövő év elején kamatcsökkentés jöhet, vagy ha a forint jelentősen erősödik és az olajárak nem indulnak ismét felfelé, akár az idei év végén is lehetséges jegybanki enyhítés. A GS londoni elemzői szerint ugyanakkor a politikai bizonytalanság - mivel még mindig nem egyértelmű, hogy a kisebbségi kormánynak sikerül-e átvinnie a parlamenten a költségvetést - rövid távon nyomást gyakorolhat a kötvénypiacra.
A Dresdner Kleinwort befektetési társaság pénteki londoni előrejelzése szerint az augusztusi inflációs adatok alapján 2008 végén 5,2 százalékig csökkenő éves infláció várható. A ház 2009 végére már csak 2,8 százalék körüli 12 havi drágulási ütemet valószínűsít.
Kamatcsökkentést rak az MNB a karácsonyfa alá?
Infláció: valami elkezdődött
Tutira kell menni a kamatcsökkentéshez
MTI