Háda Bálint, a Quaestor Csoport vezető pénzügyi elemzője elmondta, hogy az utóbbi időben a tőkepiacok számos tulajdonsága megváltozott, amely a befektetőket is arra ösztönzi, hogy újragondoljanak számos befektetési paradigmát. Az államadósság-válság mindenképpen felülírta a kockázatmentes hozam korábbi definícióját, hiszen bebizonyosodott, hogy aki kockázatmentesen kíván befektetni, az nem kap kamatot a pénze után. Emellett az is egyértelművé vált, hogy a „vedd meg és tartsd” stratégia már nem működik, sokkal inkább kedvez a jelenlegi környezet azoknak a befektetőknek, akik képesek meglovagolni az árfolyammozgások hullámait.
A pénzügyi elemző véleménye szerint miután a globalizáció megtorpant, a sikeres befektetésekhez érdemes külföldre merészkedni, olyan országokat keresve, amelyek jelenleg is jó konjunkturális kilátásokkal rendelkeznek. A kiválasztás során egy új szempont is a korábbi időszakhoz képest nagyobb súllyal, és eltérő kockázatot jelentve esik latba: fontos értékelni az adott vállalat állammal fennálló kapcsolatait, elsősorban a költségvetés kiigazítására irányuló intézkedések miatt.
Fokozódó bizonytalanság
A befektetők hangulatát az elmúlt hónapokban főként a Fed kötvényvásárlásainak további sorsáról szóló találgatások, az amerikai makrogazdasági adatok minősége, az amerikai adósságplafonnal kapcsolatos viták, a vállalati eredmény-várakozások és az európai adósságproblémák elmélyülése határozták meg. A következő negyedévben nem elsősorban a makrogazdasági adatok, sokkal inkább a politikai döntések és a válságkezelésre adandó válaszok lesznek előtérben, és határozzák meg a befektetői hangulatot.
Forrás: Quaestor
Háda Bálint véleménye szerint a mai napon bejelentett az amerikai gazdaság élénkítését célzó csomagnak rövid távon várhatóan nem lesz gazdaság élénkítő hatása, a csomag célja véleménye szerint a munkanélküliség csökkentése. Az elemző véleménye szerint nem csak a gazdaság élénkítésének, de Obama további sikerességének szempontjából is kulcsfontosságú szerepe van a munkanélküliség csökkentésének.
A pénzügyi elemző az amerikai gazdasággal kapcsolatban megjegyezte, hogy a Fed korábbi intézkedéseinek nem volt hatása a gazdasági élénkülésre, azonban pozitív hatásként említette, meg, hogy az intézkedések hatására nem zuhantak mélyebbre a tőzsdei indexek. Háda Bálint azt is hozzátette, hogy nagy valószínűséggel nem fogják megvalósítani a QE3-at, mivel az előző csomagokkal sem értek el érdemi hatást.
A Questor Csoport vezető pénzügyi elemzője ez európai gazdasággal kapcsolatban a lassuló növekedési tendenciára hívta fel a figyelmet, amely a második negyedévben már Németországban is érzékelhető volt. Véleménye szerint az adósságválság sikeres megoldásának elengedhetetlen feltétele az országok szuverenitásának csökkenése és szorosabb integráció létrejötte. Az elemző azt is hozzátette, hogy az adósságválság végére egy legfőképpen Németország által meghatározott euróövezet és Európai Unió jön létre.
A Svájci Nemzeti Bank által a héten bejeletentt intézkedést - a jegybank minimális EUR/CHF árfolyamcélja 1,2 és ennek elérése érdekében korlátlan likviditást bocsájt a piacokra - az elemző szerint csak hosszú távon érdemes értékelni. Az elemző azonban felhívta a figyelmet arra, hogy nagy valószínűséggel spekulánsok próbára fogják tenni az SNB erejét. Háda Bálint többek között azt is megjegyezte, hogy vélhetően Németország áll a jegybank döntése mögött, és nagy valószínűséggel anyagi támogatást is hajlandó nyújtani a kitűzött árfolyamcél tartása érdekében.
A hitelminősítőkkel kapcsolatban az elemző a közeljövőben lehetségesnek tartja Franciaország és Olaszország leminősítését.
Kedvezőtlen makroadatok és alacsony forgalom a BÉT-en
A magyar gazdaság növekedési kilátásait illetően aggodalomra ad okot, hogy a termelés és az export egyre kisebb ütemben bővül, illetve a lakossági fogyasztás sem élénkült a kormányzati intézkedések ellenére sem. A fogyasztói árak májustól mérsékeltebb ütemben emelkednek, de a globális kockázatok és törékeny hangulat közepette kamatcsökkentésre nem látunk teret az idei év hátralévő részében. Az államadósság célszint alá csökkentése, a GDP-arányos költségvetési hiányszint tartása, valamint a hosszú távú munkahelyteremtés célja prioritást élveznek a kormányzati munkában.
Forrás: Quaestor
Háda Bálint a magyar gazdasági növekedéssel kapcsolatban megjegyezte, hogy a németországi csökkenő gazdasági növekedés miatt a jövőben várhatóan az idei évi második negyedéves növekedési ütemet valószínűsít. Az elemző hozzátette, hogy a kormány intézkedéseinek hatására tartható az idei évi költségvetési terv, a bizonytalanság elsősorban a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban magas. Azt is hozzátette, hogy a magyar magas CDS-felárban és a befektetői bizalmatlanságban a magas államadósság játszik nagy szerepet.
A Széll Kálmán cselekvési tervben célzott források egy része ugyanakkor kétséges a jogszabályi változások csúszása miatt és az adó-bevételek jövő évi teljesülése is megvalósítási kockázatot hordoz, az alacsonyabb növekedés nyomán. A nyári hónapokban a hazai részvénypiac a nemzetközi trendekkel együtt mozgott, az augusztusi zuhanás hasonló mértékben érintette a fejlett piaci és régiós indexeket is, a korábban tapasztalt relatív alulteljesítés a BUX esetében tehát megszűnni látszik. A forgalom sajnos továbbra is rendkívül alacsony, a nagyobb piaci szereplők kevésbé vesznek részt a hazai részvény-kereskedelemben. Ez a sajnálatos tendencia a következő hónapokban is fennmaradhat, bár az őszi hónapokban számítani lehet némi élénkülésre. A jelenlegi nyomott helyzetben a várható kormányzati intézkedések tovább nehezítik, sőt szinte lehetetlenné teszik néhány jelentősebb kibocsátó részvényeinek helyes értékelését. A Quaestor Csoport által leginkább preferált papír továbbra is a Mol.
Nincs buborékjelenség az arany piacán
Az európai és amerikai adósságproblémák, valamint a világgazdasági növekedés lassulása nem kedvez az energiához köthető nyersanyagoknak, legfeljebb a dollár esetleges leértékelődése tarthatja az árfolyamokat. A nemesfémek piacán a hosszú távú emelkedő trend töretlen, így az árfolyameséseket vételre használnánk ki. Háda Bálint kiemelte, hogy nincs szó buborékjelenségről az arany piacán és az arany továbbra is első számú menedékeszköz lehet.
Háda Bálint elmondta, hogy a devizapiacon továbbra sem látják jelét a bizalomnak, a finanszírozási és likviditásnöveléssel kapcsolatos spekuláció marad a mozgatórugó. Így a túlzott kockázatvállalást kerülnénk a Fed szeptember 20-21-i ülése előtt. A japán jen menedékdeviza szerepe felértékelődött, mivel a svájci frankra már negatív kamatlábakat jegyeznek. A nyersanyagdevizák továbbra is felülteljesítőek lehetnek az euróval és a dollárral szemben, a feltörekvő piaci devizák is tarthatják magukat. Vevők lennénk a svéd, a dán és a norvég korona piacain. A piaci hangulat változékonysága miatt a napon belüli kereskedést preferáljuk.
Privátbankár