A düsseldorfi székhelyű intézet szerint az éves reál GDP-növekedés az idén még 1,8 százalék, jövőre viszont már csak 0,9 százalék lesz. Az IMK korábban az idei évre még csak 1,3 százalékot jósolt, jövőre viszont 1,5 százalékot.
Az IMK szerint a külpiaci és hazai gazdasági feltételek is rosszabbodtak, és azok a derűlátó várakozások, hogy a magánfogyasztás lesz a gazdaság húzóereje, segítve a német élénkülés folytatódását, eddig nem igazolódott.
Ennek nyomán a legnagyobb európai gazdaság az év további részében jelentősen lehűl majd, mert a magas infláció csökkenti a magánháztartások vásárlóerejét és beruházásait, miközben az export növekedése is lassul. Az intézet előrejelzése szerint a második negyedben - szezonális kiigazítással - a reál GDP egy százalékkal csökken, az első negyedhez képest.
Az IMK szerint a foglalkoztatottság növekedése gyakorlatilag megáll az idei évi 519 ezer fős emelkedéssel, jövőre az intézet a foglalkoztatottak számának mindössze 45 ezer fős emelkedését várja. Ugyanakkor az idén a munkanélküliek száma éves átlagban 3,32 millióra csökken, aztán jövőre tovább mérséklődik, 3,12 millióra, ami azt jelenti, hogy a munkanélküliségi ráta az idei 7,6 százalékról jövőre 7,3 százalékra esik. Tavaly még 8,7 százalék volt az éves átlagos munkanélküliségi mutató.
Az export tekintetében az IMK lassulást vár: az utóbbi években a német gazdaság fő húzóerejének számító ágazat a világgazdaság egészének lassulása és az erős euró miatt veszít lendületéből: az intézet előrejelzése szerint az idén az export 6,0 százalékkal bővül, jövőre már csak 4,0 százalékkal. Tavaly még 7,8 százalékos volt a kivitel növekedése.
A német kormány hivatalos jövő évi GDP-növekedési előrejelzése továbbra is 1,2 százalék.
Reform német módra - nekik bejött
Borúlátásban most a Nyugat vezet
Javult, de még így is a mélyponton a német hangulat
MTI