A magyar börzéről egyszerűen elfogytak a sztorik – indokolta a Napi Gazdaságnak Varjú Péter, az Erste vezető üzletkötője, miért is fordulnak a cégek a külföldi börzék felé. Az Ersténél a forgalom alig 25 százalékát generálják a külföldi befektetések.
Érdemi díjkülönbség már nemigen van a helyi, illetve a nemzetközi piacok között, legfeljebb az egzotikusnak számító piacok drágábbak - mondta Moró Tamás, a Concorde stratégája. Ez utóbbi csoportba beletartozik például Szlovénia vagy Románia is, ahol egy százalék körül mozognak a díjak, az amerikai vagy a német tranzakciók után általában 0,2-0,6 százalékot kell fizetni. A befektetők preferencialistáját a Concorde-nál a nagy amerikai vállalatok, az Apple, a Facebook, a Citi, illetve a német blue chipek vezetik. Az Erste ügyfelei között az amerikai papírok nem kelendőek, alig néhány befektető köt tengerentúli üzletet. A fókusz itt a német piacon van, ahol a favorit a Commerzbank, de népszerű a DAX-index, az Adidas, a Deutsche Bank, illetve a Lufthansa is.
Kiemelkedően drágának számít a román börzén vásárolni, ebben az esetben ugyanis 1-1,5 százalék is lehet a költség. Ennek ellenére az Erste részt vesz a piaci bevezetéseken, noha az érdeklődés elenyésző. Ezzel szemben a KBC Securities a kelet-közép-európai térségre koncentrál. Nyári Zsolt, a brókercég vagyon-tanácsadási igazgatója azt mondta, hogy az elmúlt időszakban sokan irányítottak összegeket a régióba, köztük például a román piacra. Ebben az ország felminősítése is szerepet játszott, néhány részvény, köztük a bankpapírok, illetve az öt regionális befektetési alap (SIF) igen népszerűek. A külföldi piacok preferencialistáját a KBC-nél Németország és Amerika vezeti, a régióban Varsó, Budapest, Prága, majd Bukarest a sorrend.
A Buda-Cash ügyfelei az amerikai, illetve a német társaságok papírjait keresik előszeretettel, ez a tendencia hosszú idő óta nemigen változik - mondta a Napi Gazdaságnak Kovács Péter, a brókerház nemzetközi üzletágvezetője. A preferencialista élén a Google és az Apple áll, e két vállalat népszerűségén tovább lendíthet a részvények felaprózása, miután a Google után az Apple is hasonló lépést tervez.
Az Equilor ügyfélkörében a cseh és a lengyel piacok népszerűsége nő dinamikusan, noha a külföldi forgalom túlnyomó részét továbbra is az amerikai papírok adják - mondta Vavrek Zsolt vezető üzletkötő.
Nehéz ugyanakkor megmondani, hogy a BÉT milyen súllyal bír a befektetők körében, bár a forgalom, illetve a volatilitásnövekedés rendszerint visszacsalogatja a magyar piacra a befektetőket. A KBC szerint ez történt a múlt hónapban is, amikor a OTP-nek köszönhetően jelentősen megugrott a hazai megbízások száma – írja a Napi Gazdaság.