Végre megállt a kgfb-díjak, illetve ezzel párhuzamosan a kárráfordítások csökkenése az idei második negyedévben. A biztosítási szektor jövedelmezősége a különadó kivezetése ellenére azonban tovább romlott, elsősorban a nem-életbiztosítási ág veszteségei miatt - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) legfrissebb gyorselemzéséből. Bankadó helyett van biztosítási adó, és az ágazat egy részét az eho-kiterjesztés is sújtja.
Életbiztosítások
A unit-linked biztosításoknak vannak kockázatai, de általa rugalmasabban tudjuk kezelni a félretett pénzünket, és még az adókedvezményeket sem feltétlenül bukjuk. Az elmúlt félév adóváltozásait figyelembe véve összeszedtük az érveket és az ellenérveket. Tovább >>> |
Az életbiztosítási szerződések darabszáma a korábbi időszak trendjeinek megfelelően minden fontosabb szegmensben csökkent. Ez alól már a befektetési egységekhez kötött életbiztosítás (vagyis, az ún uinit-linked) ágazat sem kivétel: az új szerződések száma történelmi mélypontot ért el ebben a negyedévben.
Közel került a történelmi mélyponthoz a folyamatos díjas életbiztosítások új szerzéseinek állománydíja is. Az egyszeri díjas életbiztosításokból származó, negyedévről negyedévre hektikusan változó díjbevétel is a korábban megszokott szintre esett vissza az első negyedévi megugrást követően.
Nem életbiztosítások
Tovább folytatódott a kgfb-szerződések darabszámának 2011 óta tartó dinamikus növekedése (újabb 63 ezer db). Ezzel együtt nemcsak a szerződések összes állománydíja, hanem az egy szerződésre jutó állománydíj is nőtt, amire a csúcsot jelentő 2007. III. negyedév óta csak kétszer volt példa.
A casco szerződések darabszáma és állománydíja ugyan a 2006 óta tartó trendnél kisebb mértékben csökkent, de itt fordulatról még nem beszélhetünk – állítja a PSZÁF. Az egy szerződésre jutó állománydíjak változatlansága arra utal, hogy a biztosítók nem, vagy csak kis mértékben hárították át a szerződőkre a biztosítási adót.
A betegségbiztosítási ágazat 2011 harmadik negyedéve óta dinamikusan nő. Mindezek ellenére az ágazat súlya még mindig nem jelentős, mindössze 2,3% az éves bruttó díj alapján.
Jövedelmezőség: rosszabb a helyzet, mint a viharos 2010-ben
A nem-életbiztosítási ág jövedelmezősége az első negyedévi gyenge teljesítményt követően tovább romlott: a szokásos 4 milliárd forintos biztosítástechnikai nyereség helyett 8,6 milliárdos veszteség keletkezett. Ez rosszabb eredmény, mint a viharkárok által sújtott 2010-es évé, amikor 84 Mrd Ft volt a bruttó tárgyévi kárfölhasználás, a mostani 56 milliárddal szemben.
A jövedelmezőség romlása egyértelműen a biztosítási adóval terhelt nem-élet ág miatt következett be.